Elementor Pro - en to pt-BR translation catalogue (2028 entries)

en: "All" Filter
pt-BR: Filtro "Todos"

en: "All" Filter Label
pt-BR: Rótulo de filtro "Todos"

note: 1: Comment author link, 2: Span open tag, 3: Span closing tag.
en: %1$s %2$ssays:%3$s
pt-BR: %1$s %2$sdiz:%3$s

note: 1: Comment date, 2: Comment time.
en: %1$s at %2$s
pt-BR: %1$s em %2$s

note: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s mentioned you on %2$s at %3$s
pt-BR: %1$s mencionou você em %2$s às %3$s

note: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s replied to a note on %2$s at %3$s
pt-BR: %1$s respondeu a uma nota em %2$s em %3$s

note: 1: User display name, 2: Page name, 3: Site name.
en: %1$s resolved a note on %2$s at %3$s
pt-BR: %1$s resolveu uma nota em %2$s em %3$s

note: 1: Title opening tag, 2: Title closing tag
en: %1$sDon’t miss out on the new version of Elementor%2$s Update to the latest version of Elementor to enjoy new features, better performance and compatibility.
pt-BR: %1$sNão perca a nova versão do Elementor%2$s Atualize para a versão mais recente do Elementor para aproveitar novos recursos, melhor desempenho e compatibilidade.

note: 1: Title opening tag, 2: Title closing tag
en: %1$sElementor Pro requires newer version of the Elementor plugin%2$s Update the Elementor plugin to reactivate the Elementor Pro plugin.
pt-BR: %1$sElementor Pro requer uma versão mais recente do plug-in Elementor%2$s Atualize o plug-in Elementor para reativar o plug-in Elementor Pro.

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sError:%2$s The nonce security check didn’t pass. Please reload the page and try again. You may want to try clearing your browser cache as a last attempt.
pt-BR: %1$sError:%2$s A verificação de segurança nonce não foi aprovada. Por favor, recarregue a página e tente denovo. Você pode tentar limpar o cache do navegador como última tentativa.

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sNote:%2$s You can only add the Notices widget once per page.
pt-BR: %1$sNota:%2$s Você só pode adicionar o widget Avisos uma vez por página.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: %1$sreCAPTCHA V3%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
pt-BR: %1$sreCAPTCHA V3%2$s é um serviço gratuito do Google que protege seu site contra spam e abuso. Ele faz isso enquanto permite que seus usuários válidos passem com facilidade.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: %1$sreCAPTCHA%2$s is a free service by Google that protects your website from spam and abuse. It does this while letting your valid users pass through with ease.
pt-BR: %1$sreCAPTCHA%2$s é um serviço gratuito do Google que protege seu site contra spam e abuso. Ele faz isso enquanto permite que seus usuários válidos passem com facilidade.

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag, 3: Link opening tag, 4: Link closing tag.
en: %1$sYou have no more activations left.%2$s %3$sPlease upgrade to a more advanced license%4$s (you'll only need to cover the difference).
pt-BR: %1$sVocê não tem mais ativações restantes.%2$s %3$sFaça o upgrade para uma licença mais avançada%4$s (você só precisará cobrir a diferença).

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag, 3: Link opening tag, 4: Link closing tag.
en: %1$sYour Elementor Pro license has expired.%2$s Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more. %3$sRenew now%4$s
pt-BR: %1$sSua licença do Elementor Pro expirou.%2$s Quer continuar criando sites seguros e de alto desempenho? Renove sua assinatura para recuperar o acesso a todos os widgets, modelos, atualizações e muito mais do Elementor Pro. %3$sRenove agora%4$s

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL of your site (including HTTPS/SSL migration). Please deactivate the license and then reactivate it again.
pt-BR: %1$sSua chave de licença não corresponde ao seu domínio atual%2$s. Isso provavelmente ocorre devido a uma alteração no URL do domínio do seu site (incluindo migração HTTPS/SSL). Desative a licença e ative-a novamente.

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key doesn't match your current domain%2$s. This is most likely due to a change in the domain URL. Please deactivate the license and then reactivate it again.
pt-BR: %1$sSua chave de licença não corresponde ao seu domínio atual%2$s. Isso provavelmente ocorre devido a uma alteração no URL do domínio. Desative a licença e ative-a novamente.

note: 1: Bold text opening tag, 2: Bold text closing tag.
en: %1$sYour license key has been cancelled%2$s (most likely due to a refund request). Please consider acquiring a new license.
pt-BR: %1$sSua chave de licença foi cancelada%2$s (provavelmente devido a uma solicitação de reembolso). Considere adquirir uma nova licença.

note: %s: Body closing tag.
en: %s - End
pt-BR: %s - Finalizar

note: %s: Body opening tag.
en: %s - Start
pt-BR: %s - Iniciar

note: %s: Human readable date/time.
en: %s ago
pt-BR: %s atrás

note: %s: Post type label. %s: Taxonomy label.
en: %s Archive
pt-BR: Arquivo %s

note: %s: Post type label.
en: %s By Author
pt-BR: %s Por autor

en: %s Comments
pt-BR: %s Comentários

en: %s custom code cannot be not updated, someone else is editing it. | %s custom codes cannot be not updated, someone else is editing them.
pt-BR[0]: O código personalizado %s não pode ser atualizado, outra pessoa o está editando.
pt-BR[1]: %s códigos personalizados não podem ser atualizados, outra pessoa os está editando.

en: %s custom code moved to trash. | %s custom codes moved to trash.
pt-BR[0]: O código personalizado de %s foi movido para a lixeira.
pt-BR[1]: %s códigos personalizados foram movidos para a lixeira.

en: %s custom code permanently deleted. | %s custom codes permanently deleted.
pt-BR[0]: Código personalizado de %s excluído permanentemente.
pt-BR[1]: %s códigos personalizados excluídos permanentemente.

en: %s custom code restored. | %s custom code restored.
pt-BR[0]: %s código personalizado restaurado.
pt-BR[1]: %s código personalizado restaurado.

en: %s custom code updated. | %s custom codes updated.
pt-BR[0]: %s código personalizado atualizado.
pt-BR[1]: %s códigos personalizados atualizados.

note: %s: Font file format.
en: %s File
pt-BR: Arquivo %s

note: %s: User display name.
en: %s is currently editing this template, please try again later
pt-BR: %s está editando este modelo, tente novamente mais tarde

note: %s: Merchant name.
en: %s Not Connected
pt-BR: %s não conectado

note: %s: Merchant name.
en: %s Not Connected Color
pt-BR: %s Cor Não Conectada

note: %s: Widget title.
en: %s Widget
pt-BR: Widget %s

en: &laquo; Previous
pt-BR: " Anterior

note: %s: Page number.
en: &nbsp;&ndash; Page %s
pt-BR: &nbsp;&ndash; -Páginas %s

en: (unavailable)
pt-BR: (indisponível)

en: * Please note that this user will be able to see the list of all site users as part of the tagging ability in Notes.
pt-BR: * Observe que este usuário poderá ver a lista de todos os usuários do site como parte da capacidade de marcação no Notes.

en: 3D Depth
pt-BR: Profundidade 3D

en: 3D Tilt
pt-BR: Inclinação 3D

en: 404 Page
pt-BR: página 404

en: A 404 page template allows you to easily design the layout and style of the page that is displayed when a visitor arrives at a page that does not exist.
pt-BR: Um modelo de página 404 permite que você crie facilmente o layout e o estilo da página que é exibida quando um visitante chega a uma página que não existe.

en: A Loop is a layout you can customize to display recurring dynamic content - like listings, posts, portfolios, products, , etc.
pt-BR: Um Loop é um layout que você pode personalizar para exibir conteúdo dinâmico recorrente - como listagens, postagens, portfólios, produtos etc.

en: A new Form Submission has been received
pt-BR: Um novo envio de formulário foi recebido

en: A new Submission
pt-BR: Um novo envio

note: %s: phpinfo()
en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with %s may help.
pt-BR: Uma extensão PHP interrompeu o upload do arquivo. O PHP não fornece uma maneira de determinar qual extensão fez com que o upload do arquivo parasse; examinar a lista de extensões carregadas com %s pode ajudar.

en: A products archive template allows you to easily design the layout and style of your WooCommerce shop page or other product archive pages - those pages that show a list of products, which may be filtered by terms such as categories, tags, etc.
pt-BR: Um modelo de arquivo de produtos permite que você crie facilmente o layout e o estilo de sua página de loja WooCommerce ou outras páginas de arquivo de produtos - aquelas páginas que mostram uma lista de produtos, que podem ser filtradas por termos como categorias, tags, etc.

en: A single page template allows you to easily create the layout and style of pages, ensuring design consistency across all the pages of your site.
pt-BR: Um modelo de página única permite que você crie facilmente o layout e o estilo das páginas, garantindo a consistência do design em todas as páginas do seu site.

en: A single post template allows you to easily design the layout and style of posts, ensuring a design consistency throughout all your blog posts, for example.
pt-BR: Um único modelo de postagem permite que você crie facilmente o layout e o estilo das postagens, garantindo uma consistência de design em todas as postagens do seu blog, por exemplo.

en: A single product template allows you to easily design the layout and style of WooCommerce single product pages, and apply that template to various conditions that you assign.
pt-BR: Um único modelo de produto permite que você crie facilmente o layout e o estilo das páginas de produtos únicos do WooCommerce e aplique esse modelo a várias condições que você atribui.

en: Above
pt-BR: Acima

en: Acceptance
pt-BR: Aceitação

en: Acceptance Text
pt-BR: Texto de aceitação

en: Access to edit content only
pt-BR: Acesso apenas para editar o conteúdo

en: Accessible navigation
pt-BR: Navegação acessível

en: Account
pt-BR: Conta

en: Account Details
pt-BR: Detalhes da conta

en: Account Title
pt-BR: Titulo da conta

en: Action
pt-BR: Ação

en: Actions
pt-BR: Ações

en: Actions After Expire
pt-BR: Ações após a expiração

en: Actions After Submit
pt-BR: Ações após o envio

en: Activate
pt-BR: Ativar

en: Activate License
pt-BR: Ativar licença

en: Activate Manually
pt-BR: Ativar manualmente

en: Activate Now
pt-BR: Ative agora

en: Activate the Elementor plugin to start using all of Elementor Pro plugin’s features.
pt-BR: Ative o plug-in Elementor para começar a usar todos os recursos do plug-in Elementor Pro.

en: Activate Your License and Get Access to Premium Elementor Templates, Support & Plugin Updates.
pt-BR: Ative sua licença e obtenha acesso a modelos Premium Elementor, suporte e atualizações de plug-ins.

en: Active
pt-BR: Ativo

en: Active Color
pt-BR: Cor ativa

en: Active Icon
pt-BR: ícone ativo

en: Add
pt-BR: Adicionar

en: Add Action
pt-BR: Adicionar ação

en: Add actions that will be performed after a visitor submits the form (e.g. send an email notification). Choosing an action will add its setting below.
pt-BR: Adicione ações que serão executadas depois que um visitante enviar o formulário (por exemplo, enviar uma notificação por e-mail). Escolher uma ação adicionará sua configuração abaixo.

en: Add as many tags as you want, comma separated.
pt-BR: Adicione quantas tags quiser, separadas por vírgula.

en: Add comma separated tags
pt-BR: Adicionar tags separadas por vírgula

en: Add Font Variation
pt-BR: Adicionar variação de fonte

en: Add item
pt-BR: Adicionar Item

en: Add New
pt-BR: Adicionar novo

en: Add new
pt-BR: Adicionar novo

en: Add New Font
pt-BR: Adicionar nova fonte

en: Add New Font Type
pt-BR: Adicionar novo tipo de fonte

en: Add New Icon Set
pt-BR: Adicionar novo conjunto de ícones

en: Add New Loop Template
pt-BR: Adicionar novo modelo de loop

en: Add New Theme Template
pt-BR: Adicionar novo modelo de tema

en: Add nofollow
pt-BR: Adicionar nofollow

en: Add or remove Font Types
pt-BR: Adicionar ou remover tipos de fonte

en: Add pixels, meta tags and any other scripts to your site.
pt-BR: Adicione pixels, meta tags e quaisquer outros scripts ao seu site.

en: Add some content for each one of your videos, like a description, transcript or external links.To add, remove or edit tab names, go to Tabs.
pt-BR: Adicione algum conteúdo para cada um de seus vídeos, como uma descrição, transcrição ou links externos. Para adicionar, remover ou editar nomes de guias, vá para Guias.

en: Add the CSS ID or Class of a specific element on this page to track its progress separately
pt-BR: Adicione o CSS ID ou Classe de um elemento específico nesta página para acompanhar seu progresso separadamente

en: Add To Cart
pt-BR: Adicionar ao carrinho

en: Add to Cart
pt-BR: adicionar ao carrinho

en: Add to Contacts
pt-BR: Adicionar aos contatos

en: Add your custom class WITHOUT the dot. e.g: my-class
pt-BR: Adicione sua classe personalizada SEM o ponto. por exemplo: minha-classe

en: Add Your Custom Code
pt-BR: Adicione seu código personalizado

en: Add Your Custom Fonts
pt-BR: Adicione suas fontes personalizadas

en: Add Your Custom Icons
pt-BR: Adicione seus ícones personalizados

en: Add your custom id WITHOUT the Pound key. e.g: my-id
pt-BR: Adicione seu ID personalizado SEM a tecla Libra. por exemplo: meu-id

en: Add your own custom CSS here
pt-BR: Adicione seu próprio CSS personalizado aqui

en: Add Your Text Here
pt-BR: Adicione seu texto aqui

en: Add Your Tooltip Text Here
pt-BR: Adicione seu texto de dica de ferramenta aqui

en: Additional Info
pt-BR: Informação adicional

en: Additional Information
pt-BR: Informações adicionais

en: Additional Information Tab
pt-BR: Aba Informações Adicionais

en: Additional Options
pt-BR: Opções adicionais

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Additional settings are available in the Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s
pt-BR: Configurações adicionais estão disponíveis no Yoast SEO %1$sBreadcrumbs Panel%2$s

en: Addresses
pt-BR: Endereços

en: Admin Notice:
pt-BR: Aviso do administrador:

en: Advanced
pt-BR: Avançado

en: Advanced Data
pt-BR: Dados Avançados

en: After
pt-BR: Depois

en: After Inactivity
pt-BR: Após inatividade

en: After Text
pt-BR: depois do texto

en: Alignment
pt-BR: Alinhamento

en: All
pt-BR: Todos

en: All Archives
pt-BR: Todos os arquivos

en: All Browsers
pt-BR: Todos os navegadores

en: All Font Types
pt-BR: Todos os tipos de fonte

en: All Fonts
pt-BR: Todas as Fontes

en: All Icons
pt-BR: Todos os ícones

en: All Posts
pt-BR: Todas as publicações

en: All Product Archives
pt-BR: Todos os arquivos de produtos

en: All Singular
pt-BR: Todos singulares

en: All Users
pt-BR: Todos os usuários

en: Allow Full Screen
pt-BR: Permitir tela cheia

en: Allow keyboard tab navigation for accessibility
pt-BR: Permitir navegação na guia do teclado para acessibilidade

en: Allow Order
pt-BR: Permitir pedido

en: Allow Resubscribe
pt-BR: Permitir nova assinatura

en: Allow user to access the Notes feature.
pt-BR: Permita que o usuário acesse o recurso Notas.

en: Allowed File Types
pt-BR: Tipos de arquivo permitidos

en: Already renewed?
pt-BR: Já renovou?

en: Alt
pt-BR: Tudo

en: Always
pt-BR: Sempre

en: Always load jQuery
pt-BR: Sempre carregue o jQuery

en: Amazing
pt-BR: Incrível

en: Amount
pt-BR: Quantia

en: An archive template allows you to easily design the layout and style of archive pages - those pages that show a list of posts (e.g. a blog’s list of recent posts), which may be filtered by terms such as authors, categories, tags, search results, etc.
pt-BR: Um modelo de arquivo permite que você crie facilmente o layout e o estilo das páginas de arquivo - aquelas páginas que mostram uma lista de postagens (por exemplo, a lista de postagens recentes de um blog), que podem ser filtradas por termos como autores, categorias, tags, resultados de pesquisa , etc

en: An error occurred, please try again
pt-BR: Ocorreu um erro. Por favor, tente novamente

en: An error occurred.
pt-BR: Um erro ocorreu.

en: An error occurred. Please check your internet connection and try again. If the problem persists, contact our support.
pt-BR: Um erro ocorreu. Por favor verifique sua conexão com a internet e tente novamente. Se o problema persistir, entre em contato com nosso suporte.

en: Anchors By Selector
pt-BR: Âncoras por seletor

en: Anchors By Tags
pt-BR: Âncoras por Tags

en: Angle
pt-BR: Ângulo

en: Animated Headline
pt-BR: Título Animado

en: Animated Text
pt-BR: Texto Animado

en: Animation
pt-BR: Animação

en: Animation Duration
pt-BR: Duração da Animação

en: Another check is in progress.
pt-BR: Outra verificação está em andamento.

en: Any Amount
pt-BR: Qualquer valor

note: %s: Singular taxonomy label.
en: Any Child %s Of
pt-BR: Qualquer filho %s de

en: Any Child Of
pt-BR: Qualquer filho de

en: API Key
pt-BR: Chave API

en: API URL
pt-BR: URL da API

en: App ID
pt-BR: ID do aplicativo

en: Apply
pt-BR: Aplicar

en: Apply & Preview
pt-BR: Aplicar e visualizar

en: Apply an alternate template
pt-BR: Aplicar um modelo alternativo

en: Apply coupon
pt-BR: Aplicar cupom

en: Apply Coupon Button
pt-BR: Botão Aplicar Cupom

en: Apply Effects On
pt-BR: Aplicar efeitos em

en: Apply Link On
pt-BR: Aplicar link em

en: Apply Once
pt-BR: Aplicar uma vez

en: Apply to custom Excerpt
pt-BR: Aplicar ao trecho personalizado

en: Apply to post content
pt-BR: Aplicar para postar conteúdo

en: Archive
pt-BR: Arquivo

en: Archive Button
pt-BR: Botão Arquivo

en: Archive Description
pt-BR: Descrição do arquivo

en: Archive Meta
pt-BR: Arquivo Meta

en: Archive Posts
pt-BR: Arquivar postagens

en: Archive Products
pt-BR: Arquivar produtos

en: Archive Products (deprecated)
pt-BR: Arquivar produtos (obsoleto)

en: Archive Text
pt-BR: Arquivo de texto

en: Archive Title
pt-BR: Título do arquivo

en: Archive URL
pt-BR: URL do arquivo

en: Archives
pt-BR: Arquivos

note: Post type archive title. %s: Post type name.
en: Archives: %s
pt-BR: Arquivos: %s

en: Are you sure?
pt-BR: Tem certeza?

en: Arrow
pt-BR: Seta

en: Arrow Circle
pt-BR: círculo de seta

en: Arrow Circle Negative
pt-BR: Seta Círculo Negativo

en: Arrows
pt-BR: Setas; flechas

en: Arrows and Dots
pt-BR: Setas e Pontos

en: Arrows Color
pt-BR: Cor das setas

en: Arrows Position
pt-BR: Posição das Setas

en: Arrows Size
pt-BR: Tamanho das Setas

en: Arrows Type
pt-BR: Tipo de seta

en: Aside
pt-BR: Aparte

en: Aspect Ratio
pt-BR: Proporção da tela

en: Attachment URL
pt-BR: URL do anexo

en: Attributes
pt-BR: Atributos

en: Audience
pt-BR: Público

en: Author
pt-BR: Autor

en: Author Archive
pt-BR: Arquivo do autor

en: Author Box
pt-BR: Caixa do autor

en: Author Info
pt-BR: Informações do autor

en: Author Meta
pt-BR: Autor Meta

en: Author Name
pt-BR: Nome do autor

en: Author picture
pt-BR: foto do autor

en: Author Profile Picture
pt-BR: Imagem do perfil do autor

en: Author URL
pt-BR: URL do autor

en: Author Website
pt-BR: Site do autor

note: Author archive title. %s: Author name.
en: Author: %s
pt-BR: Autor: %s

en: Auto Renewal
pt-BR: Renovação Automática

en: Automatically align buttons
pt-BR: Alinhar botões automaticamente

en: Automatically Close After
pt-BR: Fechar automaticamente após

en: Automatically Open Cart
pt-BR: Carrinho aberto automaticamente

en: Automatically Update Cart
pt-BR: Atualizar Carrinho Automaticamente

en: Autoplay
pt-BR: Reprodução automática

en: Autoplay Speed
pt-BR: Velocidade de reprodução automática

en: Avatar
pt-BR: avatar

en: Avatar URL
pt-BR: URL do avatar

en: Average Rating
pt-BR: Classificação média

en: Avoid Duplicates
pt-BR: Evite Duplicatas

en: Avoid Multiple Popups
pt-BR: Evite vários pop-ups

en: Back
pt-BR: Voltar

en: Background
pt-BR: Fundo

en: Background Color
pt-BR: Cor de fundo

[ctx: Background Control]
en: Contain
pt-BR: Conter

[ctx: Background Control]
en: Cover
pt-BR: Cobrir

[ctx: Background Control]
en: Image
pt-BR: Imagem

[ctx: Background Control]
en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Background Overlay
pt-BR: Sobreposição de plano de fundo

en: Badge
pt-BR: Distintivo

en: Badge Taxonomy
pt-BR: Taxonomia do emblema

en: Bag
pt-BR: Bolsa

en: Bank Details
pt-BR: Detalhes bancários

en: Basket
pt-BR: Cesta

en: Before
pt-BR: Antes

en: Before Text
pt-BR: antes do texto

en: Below
pt-BR: Abaixo

en: Beside
pt-BR: Ao lado

en: Billing Cycle
pt-BR: Ciclo de Faturamento

en: Billing Details
pt-BR: Detalhes de cobrança

en: Bio
pt-BR: Ele era

en: Biography
pt-BR: Biografia

en: Blend Mode
pt-BR: Modo de mistura

en: Block
pt-BR: Bloquear

en: Blockquote
pt-BR: Bloco de citação

en: Blur
pt-BR: Borrão

en: Body End
pt-BR: Extremidade do Corpo

en: Body Start
pt-BR: Início do Corpo

en: Bold
pt-BR: Audacioso

en: Border
pt-BR: Fronteira

en: Border Color
pt-BR: Cor da borda

[ctx: Border Control]
en: Dashed
pt-BR: Tracejadas

[ctx: Border Control]
en: Dotted
pt-BR: Pontilhado

[ctx: Border Control]
en: Double
pt-BR: Dobro

[ctx: Border Control]
en: Groove
pt-BR: Sulco

[ctx: Border Control]
en: Solid
pt-BR: Sólido

en: Border Radius
pt-BR: raio da borda

en: Border Type
pt-BR: Tipo de borda

en: Border Width
pt-BR: Largura da Borda

en: Borders
pt-BR: Fronteiras

en: Both
pt-BR: Ambos

en: Bottom
pt-BR: Fundo

en: Bottom Left
pt-BR: Inferior esquerdo

en: Bottom Right
pt-BR: Canto inferior direito

en: Bounce
pt-BR: Quicar

en: Bouncing Dots
pt-BR: Pontos saltitantes

en: Box
pt-BR: Caixa

en: Box Color
pt-BR: Cor da Caixa

en: Box Count
pt-BR: Contagem de caixas

en: Box Shadow
pt-BR: Sombra da caixa

en: Boxed
pt-BR: Em caixa

en: Boxed Icon
pt-BR: ícone de caixa

en: Boxes
pt-BR: caixas

en: Breadcrumbs
pt-BR: Migalhas de pão

en: Breakpoint
pt-BR: Ponto de interrupção

en: Bring to Front
pt-BR: Traga para frente

en: Browser Default
pt-BR: Padrão do navegador

en: Bubble
pt-BR: Bolha

en: Bullet
pt-BR: Bala

en: Bullets
pt-BR: balas

en: Button
pt-BR: Botão

en: Button Color
pt-BR: Cor do botao

en: Button Count
pt-BR: Contagem de botão

en: Button Height
pt-BR: Altura do Botão

en: Button ID
pt-BR: ID do botão

en: Button Only
pt-BR: Apenas botão

en: Button Size
pt-BR: Tamanho do botão

en: Button Text
pt-BR: Botão de texto

en: Buttons
pt-BR: Botões

en: By Author
pt-BR: Por Autor

note: %s: The [all-fields] shortcode.
en: By default, all form fields are sent via %s shortcode. To customize sent fields, copy the shortcode that appears inside each field and paste it above.
pt-BR: Por padrão, todos os campos do formulário são enviados por meio do shortcode %s. Para personalizar os campos enviados, copie o shortcode que aparece dentro de cada campo e cole-o acima.

en: By Parent
pt-BR: Pelo Pai

en: Call
pt-BR: Chamar

en: Call to Action
pt-BR: Chamada para ação

note: %d: Response code.
en: Can not connect to the reCAPTCHA server (%d).
pt-BR: Não é possível conectar ao servidor reCAPTCHA (%d).

en: Cancelled
pt-BR: Cancelado

en: Cannot save those conditions.
pt-BR: Não é possível salvar essas condições.

en: Canvas
pt-BR: Tela

en: Caption
pt-BR: Rubrica

en: Captions
pt-BR: Legendas

en: Card
pt-BR: Cartão

en: Cards
pt-BR: cartões

en: Caret
pt-BR: acento circunflexo

en: Carousel
pt-BR: Carrossel

en: Cart
pt-BR: Carrinho

en: Cart Dividers
pt-BR: divisores de carrinho

en: Cart Page
pt-BR: Página do Carrinho

en: Cart Position
pt-BR: Posição do Carrinho

en: Cart Totals
pt-BR: Totais do Carrinho

en: Cart Type
pt-BR: Tipo de Carrinho

en: Categories
pt-BR: Categorias

en: Categories Count
pt-BR: Contagem de categorias

en: Category
pt-BR: Categoria

en: Category Image
pt-BR: Imagem da categoria

note: Category archive title. %s: Category name.
en: Category: %s
pt-BR: Categoria: %s

en: Center
pt-BR: Centro

en: Centered Slides
pt-BR: Diapositivos Centrados

en: Changelog
pt-BR: Log de alterações

en: Changes to the cart will update automatically.
pt-BR: As alterações no carrinho serão atualizadas automaticamente.

en: Channel
pt-BR: Canal

en: Chat
pt-BR: Bater papo

en: Check license status
pt-BR: Verifique o status da licença

en: Checkbox
pt-BR: Caixa de seleção

en: Checkboxes
pt-BR: Caixas de seleção

en: Checked by Default
pt-BR: Verificado por padrão

en: Checkout
pt-BR: Confira

en: Checkout Button
pt-BR: Botão de pagamento

en: Checkout Page
pt-BR: Página de finalização de compra

en: Chevron
pt-BR: divisa

en: Choose
pt-BR: Escolher

en: Choose a page or add a URL
pt-BR: Escolha uma página ou adicione um URL

en: Choose a template
pt-BR: Escolha um modelo

en: Choose File
pt-BR: Escolher arquivo

en: Choose from the most used Font Types
pt-BR: Escolha entre os tipos de fonte mais usados

en: Choose Icon
pt-BR: Escolha o ícone

en: Choose Image
pt-BR: Escolha a Imagem

en: Choose source type
pt-BR: Escolha o tipo de fonte

en: Choose Template
pt-BR: Escolha o modelo

en: Choose template
pt-BR: Escolha o modelo

en: Choose template type
pt-BR: Escolha o tipo de modelo

en: Choose your plan
pt-BR: Escolha seu plano

en: Chrome
pt-BR: cromada

en: Circle
pt-BR: Círculo

en: Circle Dashed
pt-BR: Círculo Tracejado

en: Classic
pt-BR: Clássico

en: Clean
pt-BR: Limpar

en: Click
pt-BR: Clique

en: Click Here
pt-BR: Clique aqui

en: Click here
pt-BR: Clique aqui

en: Click here for Instructions
pt-BR: Clique aqui para instruções

en: Click here to browse
pt-BR: Clique aqui para navegar

en: Click on the menu item to edit its dropdown content.
pt-BR: Clique no item de menu para editar seu conteúdo suspenso.

en: Clicks
pt-BR: cliques

en: Close
pt-BR: Fechar

en: Close Button
pt-BR: Botão Fechar

en: Close Cart
pt-BR: Fechar Carrinho

en: Close Icon
pt-BR: Ícone Fechar

en: Close Popup
pt-BR: Fechar pop-up

en: Close table of contents
pt-BR: Fechar sumário

en: Close this search box.
pt-BR: Feche esta caixa de pesquisa.

en: Code
pt-BR: Código

en: Code Highlight
pt-BR: Destaque de código

en: Collapsible
pt-BR: Dobrável

en: Collect Submissions
pt-BR: Coletar envios

en: Collect Your Form Submissions
pt-BR: Colete seus envios de formulário

en: Color
pt-BR: Cor

en: Color Picker Field
pt-BR: Campo do Seletor de Cores

en: Color Scheme
pt-BR: Esquema de cores

en: Colors
pt-BR: cores

en: Column
pt-BR: Coluna

en: Column Span
pt-BR: Extensão da coluna

en: Column Width
pt-BR: Largura da coluna

en: Columns
pt-BR: colunas

en: Columns Gap
pt-BR: Espaço de Colunas

en: Comment
pt-BR: Comente

en: Comment Count
pt-BR: Contagem de comentários

en: Comments
pt-BR: Comentários

en: Comments are closed.
pt-BR: Comentários estão fechados.

en: Comments Box
pt-BR: Caixa de comentários

en: Comments Link
pt-BR: Link de comentários

en: Comments Number
pt-BR: Número de comentários

en: Comments URL
pt-BR: URL de comentários

en: Compact
pt-BR: Compactar

note: 1: Elementor's integrations settings link opening tab, 2: Link closing tag.
en: Complete the entire checkout experience on your site with a mock payment method, using the Stripe Test key in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
pt-BR: Conclua toda a experiência de checkout em seu site com um método de pagamento fictício, usando a chave Stripe Test nas %1$sConfigurações de Integração%2$s.

en: Completed
pt-BR: Concluído

en: Conditions:
pt-BR: Condições:

en: Confirmation Message
pt-BR: Mensagem de confirmação

en: Congrats! Your Site Part is Live
pt-BR: Parabéns! A parte do seu site está ativa

en: Connect & Activate
pt-BR: Conectar e Ativar

en: Contact
pt-BR: Contato

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Contact the site admin or turn off notifications for Notes in your %1$suser profile%2$s.
pt-BR: Entre em contato com o administrador do site ou desative as notificações do Notes em seu %1$suser profile%2$s.

en: Contact URL
pt-BR: URL de contato

en: Contain
pt-BR: Conter

en: Container
pt-BR: Recipiente

en: Container Width
pt-BR: Largura do contêiner

en: Content
pt-BR: Contente

en: Content Animation
pt-BR: Animação de conteúdo

en: Content Area
pt-BR: Área de conteudo

en: Content Color
pt-BR: Cor do conteúdo

en: Content Horizontal Position
pt-BR: Posição horizontal do conteúdo

en: Content Padding
pt-BR: Preenchimento de conteúdo

en: Content Position
pt-BR: Posição do conteúdo

en: Content Width
pt-BR: Largura do conteúdo

en: Contents Tabs
pt-BR: Guias de conteúdo

en: ConvertKit
pt-BR: ConvertKitGenericName

en: Copy the license key from your account and paste it below.
pt-BR: Copie a chave de licença da sua conta e cole-a abaixo.

en: Copy to Clipboard
pt-BR: Copiar para área de transferência

en: Could not retrieve query data.
pt-BR: Não foi possível recuperar os dados da consulta.

en: Could not unzip or empty archive.
pt-BR: Não foi possível descompactar ou esvaziar o arquivo.

en: Count
pt-BR: Contar

en: Countdown
pt-BR: Contagem regressiva

en: Coupon
pt-BR: Cupom

en: Coupon code
pt-BR: Código do cupom

en: Cover
pt-BR: Cobrir

en: Cover Photo
pt-BR: Foto de capa

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Fonts
pt-BR: Fontes personalizadas

[ctx: CPT Menu Name]
en: Custom Icons
pt-BR: Ícones personalizados

[ctx: CPT Name]
en: Custom Fonts
pt-BR: Fontes personalizadas

[ctx: CPT Name]
en: Custom Icons
pt-BR: Ícones personalizados

[ctx: CPT Singular Name]
en: Font
pt-BR: Fonte

[ctx: CPT Singular Name]
en: Icon Set
pt-BR: Conjunto de ícones

en: Create a template
pt-BR: Criar um modelo

en: Create beautiful menus and mega menus with new nested capabilities. Mega menus are ideal for websites with complex navigation structures and unique designs. %1$sLearn More%2$s
pt-BR: Crie belos menus e mega menus com novos recursos aninhados. Os menus mega são ideais para sites com estruturas de navegação complexas e designs exclusivos. %1$sSaiba mais%2$s

en: Create powerful & repeating templates and populate each one with dynamic content like text or images. Great for listings, posts, portfolios and more! %1$sLearn More%2$s
pt-BR: Crie modelos poderosos e repetitivos e preencha cada um com conteúdo dinâmico, como texto ou imagens. Ótimo para listagens, postagens, portfólios e muito mais! %1$sSaiba mais%2$s

en: Create template
pt-BR: Criar modelo

en: Created At
pt-BR: Criado em

en: Created At GMT
pt-BR: Criado em GMT

en: Created on
pt-BR: Criado em

en: Creates a dedicated workspace for your team and other stakeholders to leave comments and replies on your website while it's in progress. Notifications for mentions, replies, etc. are sent by email, and all notes are stored in your site's database.
pt-BR: Cria um espaço de trabalho dedicado para sua equipe e outras partes interessadas deixarem comentários e respostas em seu site enquanto ele está em andamento. As notificações de menções, respostas, etc. são enviadas por e-mail, e todas as notas são armazenadas no banco de dados do seu site.

en: Credit
pt-BR: Crédito

en: Cross-Sells
pt-BR: Venda cruzada

en: CSS Classes
pt-BR: Classes CSS

en: CSS ID
pt-BR: ID do CSS

en: CSS Prefix
pt-BR: Prefixo CSS

en: CSS selectors, in a comma-separated list
pt-BR: Seletores CSS, em uma lista separada por vírgulas

en: Cube
pt-BR: Cubo

en: Currency
pt-BR: Moeda

[ctx: Currency]
en: AED
pt-BR: DEA

[ctx: Currency]
en: ALL
pt-BR: TODOS

[ctx: Currency]
en: ANG
pt-BR: O

[ctx: Currency]
en: BBD
pt-BR: BBB

[ctx: Currency]
en: BMD
pt-BR: DMO

[ctx: Currency]
en: BOB
pt-BR: PRUMO

[ctx: Currency]
en: BYN
pt-BR: A VILA

[ctx: Currency]
en: CAD
pt-BR: cafajeste

[ctx: Currency]
en: COP
pt-BR: POLICIAL

[ctx: Currency]
en: Dollar
pt-BR: Dólar

[ctx: Currency]
en: Franc
pt-BR: franco

[ctx: Currency]
en: Guilder
pt-BR: Florim

[ctx: Currency]
en: GYD
pt-BR: TODOS

[ctx: Currency]
en: HKD
pt-BR: Hong Kong

[ctx: Currency]
en: HNL
pt-BR: TRH

[ctx: Currency]
en: ILS
pt-BR: ELES

[ctx: Currency]
en: INR
pt-BR: EM R

[ctx: Currency]
en: KES
pt-BR: QUEM

[ctx: Currency]
en: Krona
pt-BR: crono

[ctx: Currency]
en: MAD
pt-BR: LOUCO

[ctx: Currency]
en: MOP
pt-BR: ESFREGAR

[ctx: Currency]
en: MUR
pt-BR: MADURO

[ctx: Currency]
en: NAD
pt-BR: ELES

[ctx: Currency]
en: NIO
pt-BR: NOVE

[ctx: Currency]
en: NOK
pt-BR: SUFICIENTE

[ctx: Currency]
en: PEN
pt-BR: CANETA

[ctx: Currency]
en: Peseta
pt-BR: um pilão

[ctx: Currency]
en: Pound Sterling
pt-BR: Libra esterlina

[ctx: Currency]
en: QAR
pt-BR: NEVE

[ctx: Currency]
en: RON
pt-BR: RONY

[ctx: Currency]
en: RUB
pt-BR: ESFREGAR

[ctx: Currency]
en: Ruble
pt-BR: Rublo

[ctx: Currency]
en: Rupee
pt-BR: Rúpias

[ctx: Currency]
en: Rupee (Indian)
pt-BR: Rúpia (Indiana)

[ctx: Currency]
en: SHP
pt-BR: PCH

[ctx: Currency]
en: STD
pt-BR: DST

[ctx: Currency]
en: TOP
pt-BR: PRINCIPAL

[ctx: Currency]
en: TRY
pt-BR: TENTAR

[ctx: Currency]
en: UYU
pt-BR: ESTE

[ctx: Currency]
en: Won
pt-BR: Ganho

[ctx: Currency]
en: Yen/Yuan
pt-BR: Iene/Yuan

[ctx: Currency]
en: YER
pt-BR: LUGAR

en: Currency Format
pt-BR: Formato da Moeda

en: Currency Symbol
pt-BR: Símbolo da moeda

en: Current Author
pt-BR: Autor atual

en: Current Date Time
pt-BR: Data Atual Hora

en: Current Page
pt-BR: Pagina atual

en: Current Post
pt-BR: Postagem atual

en: Current Query
pt-BR: Consulta atual

en: Current Subcategories
pt-BR: Subcategorias Atuais

en: Custom
pt-BR: Personalizado

en: Custom (Advanced)
pt-BR: Personalizado (Avançado)

en: Custom Add To Cart
pt-BR: Adicionar ao carrinho personalizado

en: Custom API Key
pt-BR: Chave de API personalizada

en: Custom Attributes
pt-BR: Atributos personalizados

en: Custom Caption
pt-BR: Legenda personalizada

en: Custom Code
pt-BR: Código personalizado

en: Custom code
pt-BR: Código personalizado

en: Custom code draft updated.
pt-BR: Rascunho de código personalizado atualizado.

en: Custom Code is a tool gives you one place where you can insert scripts, rather than dealing with dozens of different plugins and deal with code.
pt-BR: Código personalizado é uma ferramenta que oferece um local onde você pode inserir scripts, em vez de lidar com dezenas de plug-ins diferentes e lidar com códigos.

en: Custom code published.
pt-BR: Código personalizado publicado.

en: Custom code saved.
pt-BR: Código personalizado salvo.

note: %s: The scheduled date.
en: Custom code scheduled for %s.
pt-BR: Código personalizado agendado para %s.

en: Custom code submitted.
pt-BR: Código personalizado enviado.

note: Not in use.
en: Custom code updated.
pt-BR: Código personalizado atualizado.

en: Custom CSS
pt-BR: CSS customizado

en: Custom CTA Button
pt-BR: Botão CTA personalizado

en: Custom Date Format
pt-BR: Formato de data personalizado

en: Custom field deleted.
pt-BR: Campo personalizado excluído.

en: Custom field updated.
pt-BR: Campo personalizado atualizado.

en: Custom Fonts
pt-BR: Fontes personalizadas

en: Custom Fonts allows you to add your self-hosted fonts and use them on your Elementor projects to create a unique brand language.
pt-BR: As fontes personalizadas permitem adicionar suas fontes auto-hospedadas e usá-las em seus projetos Elementor para criar uma linguagem de marca exclusiva.

en: Custom Format
pt-BR: Formato personalizado

en: Custom Height
pt-BR: Altura personalizada

en: Custom Hotspot Size
pt-BR: Tamanho de ponto de acesso personalizado

en: Custom Icon
pt-BR: Ícone personalizado

en: Custom Icons
pt-BR: Ícones personalizados

en: Custom Key
pt-BR: Chave personalizada

en: Custom Label
pt-BR: Rótulo personalizado

en: Custom Messages
pt-BR: Mensagens personalizadas

en: Custom Symbol
pt-BR: Símbolo personalizado

en: Custom Time Format
pt-BR: Formato de hora personalizado

en: Custom Tooltip Properties
pt-BR: Propriedades personalizadas da dica de ferramenta

en: Custom URL
pt-BR: URL personalizado

en: Customize
pt-BR: Customizar

en: Customize Dashboard
pt-BR: Personalizar painel

en: Customize empty cart
pt-BR: Personalize o carrinho vazio

en: Customize entrance and exit animations for every page on your site, add a preloader with predefined animations and icons or upload your own images.
pt-BR: Personalize as animações de entrada e saída para cada página do seu site, adicione um pré-carregador com animações e ícones predefinidos ou carregue suas próprias imagens.

en: Customize how visitors scroll through your site. Scroll Snap makes the viewport stop or pause on a specific position of a section when scrolling ends.
pt-BR: Personalize como os visitantes navegam pelo seu site. Scroll Snap faz a viewport parar ou pausar em uma posição específica de uma seção quando a rolagem termina.

en: Customize: Coupon
pt-BR: Personalizar: Cupom

en: Customize: Order Summary
pt-BR: Personalizar: resumo do pedido

en: Customize: Totals
pt-BR: Personalizar: totais

en: Daily
pt-BR: Diário

en: Danger
pt-BR: Perigo

en: Dark
pt-BR: Escuro

en: Dashboard
pt-BR: Painel

en: Dashed
pt-BR: Tracejadas

en: Data
pt-BR: Dados

en: Data Tabs
pt-BR: Guias de dados

en: Date
pt-BR: Data

en: Date Archive
pt-BR: Arquivo de Data

en: Date Field
pt-BR: Campo de Data

en: Date Format
pt-BR: Formato de data

[ctx: Date Format]
en: March 6, 2018 (F j, Y)
pt-BR: 6 de março de 2018 (F j, Y)

en: Date Modified
pt-BR: Data modificada

note: %s: Time zone.
en: Date set according to your timezone: %s.
pt-BR: Data definida de acordo com seu fuso horário: %s.

en: Date Time Field
pt-BR: Data Hora Campo

en: Date:
pt-BR: Data:

en: Day
pt-BR: Dia

en: Day Of Cycle
pt-BR: Dia do Ciclo

note: Daily archive title. %s: Date.
en: Day: %s
pt-BR: Dia: %s

en: Days
pt-BR: Dias

en: Deactivate
pt-BR: Desativar

en: Default
pt-BR: Padrão

en: Default (Simple)
pt-BR: Padrão (Simples)

en: Default Page Template from your theme
pt-BR: Modelo de página padrão do seu tema

en: Default to New Theme Builder
pt-BR: Padrão para Novo Construtor de Temas

en: Default Value
pt-BR: Valor padrão

en: Define in which order the Custom Code will appear
pt-BR: Defina em que ordem o Código Personalizado aparecerá

en: Define where the Custom Code will appear
pt-BR: Defina onde o Código Personalizado aparecerá

en: Delay
pt-BR: Atraso

en: Delete
pt-BR: Excluir

en: Depth
pt-BR: Profundidade

en: Description
pt-BR: Descrição

en: Description Color
pt-BR: Descrição Cor

en: Descriptions
pt-BR: Descrições

en: Desktop
pt-BR: Área de Trabalho

en: Desktop (or smaller)
pt-BR: Área de trabalho (ou menor)

en: Digits
pt-BR: Dígitos

en: Direct
pt-BR: direto

note: %s: Singular taxonomy label.
en: Direct Child %s Of
pt-BR: Filho direto %s de

en: Direct Child Of
pt-BR: Filho direto de

en: Direction
pt-BR: Direção

en: Disable
pt-BR: Desativar

en: Disable Page Scrolling
pt-BR: Desativar rolagem de página

en: Disc
pt-BR: Disco

en: Disconnect
pt-BR: desconectar

en: Discord
pt-BR: Discórdia

en: Display Name
pt-BR: Nome de exibição

en: Display Percentage
pt-BR: Porcentagem de Exibição

en: Displayed if no relevant results are found. Manual selection display order is random
pt-BR: Exibido se nenhum resultado relevante for encontrado. A ordem de exibição da seleção manual é aleatória

en: Distance
pt-BR: Distância

en: Distance from content
pt-BR: Distância do conteúdo

en: Distance from dropdown
pt-BR: Distância do menu suspenso

en: Divider
pt-BR: Divisor

en: Divider Gap
pt-BR: Divisor Gap

en: Divider Style
pt-BR: Estilo do divisor

en: Divider Total
pt-BR: Divisor Total

en: Divider Width
pt-BR: Largura do divisor

en: Dividers
pt-BR: divisores

en: Document doesn't exist
pt-BR: O documento não existe

en: Documentation on date and time formatting
pt-BR: Documentação sobre formatação de data e hora

en: Don't rely solely on the FontAwesome icons everyone else is using! Differentiate your website and your style with custom icons you can upload from your favorite icons source.
pt-BR: Não confie apenas nos ícones FontAwesome que todo mundo está usando! Diferencie seu site e seu estilo com ícones personalizados que você pode carregar de sua fonte de ícones favorita.

en: Don't Show Again
pt-BR: Não mostrar novamente

en: Don't want to receive these notifications?
pt-BR: Não quer receber essas notificações?

en: Donation
pt-BR: Doação

en: Donation Amount
pt-BR: Valor da Doação

en: Done!
pt-BR: Feito!

en: Dots
pt-BR: pontos

en: Dotted
pt-BR: Pontilhado

en: Double
pt-BR: Dobro

en: Double Angle
pt-BR: Ângulo duplo

en: Double Line
pt-BR: Linha Dupla

en: Double Opt-In
pt-BR: Aceitação dupla

en: Down
pt-BR: Abaixo

en: Downloads
pt-BR: Transferências

en: Drag & Drop to Upload
pt-BR: Arraste e solte para carregar

en: Drip
pt-BR: Pingar

en: Drop this widget anywhere on the page or template where you want notices to appear.
pt-BR: Solte este widget em qualquer lugar da página ou modelo onde deseja que os avisos apareçam.

en: Dropdown
pt-BR: Suspenso

en: Dropdown Box
pt-BR: Caixa suspensa

en: Dropdown Content
pt-BR: Conteúdo suspenso

en: Dropdown Effect
pt-BR: Efeito suspenso

en: Dropdown Indicator
pt-BR: Indicador suspenso

en: Dropdown Menu
pt-BR: Menu suspenso

en: Due Date
pt-BR: Data de vencimento

en: Duration
pt-BR: Duração

en: Edge
pt-BR: Borda

en: Edit
pt-BR: Editar

en: Edit code
pt-BR: Editar código

en: Edit Font
pt-BR: EditarFonte

en: Edit Font Type
pt-BR: Editar tipo de fonte

en: Edit global widget
pt-BR: Editar widget global

en: Edit Handle Selector
pt-BR: Editar seletor de identificador

en: Edit Icon Set
pt-BR: Editar conjunto de ícones

en: Edit Template
pt-BR: Editar modelo

en: Edit template
pt-BR: Editar modelo

en: Edit this global widget to simultaneously update every place you used it, or unlink it so it gets back to being regular widget.
pt-BR: Edite este widget global para atualizar simultaneamente todos os locais em que você o usou ou desvincule-o para que volte a ser um widget normal.

en: Effect
pt-BR: Efeito

en: Effects Offset
pt-BR: Deslocamento de Efeitos

en: Effects Relative To
pt-BR: Efeitos relativos a

en: Either choose an existing template or create a new one and use it as the main item for your loop.
pt-BR: Escolha um modelo existente ou crie um novo e use-o como o item principal do seu loop.

en: Element
pt-BR: Elemento

en: Elementor
pt-BR: elementor

en: Elementor - Notes
pt-BR: Elementor - Notas

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Fonts
pt-BR: Fontes personalizadas

[ctx: Elementor Font]
en: Custom Icons
pt-BR: Ícones personalizados

en: Elementor Forms
pt-BR: Formulários Elementor

en: Elementor Full Width
pt-BR: Largura Total do Elementor

en: Elementor Is Making the Web Beautiful!!!
pt-BR: Elementor está deixando a Web bonita!!!

en: Elementor Library
pt-BR: Biblioteca Elementor

en: Elementor Notes
pt-BR: Notas do Elementor

en: Elementor Pro Data Updater
pt-BR: Atualizador de dados do Elementor Pro

en: Elementor Pro plugin requires installing the Elementor plugin
pt-BR: O plug-in Elementor Pro requer a instalação do plug-in Elementor

en: Elementor recognized that you have set this location for other templates:
pt-BR: Elementor reconheceu que você definiu este local para outros modelos:

en: Elementor Submissions
pt-BR: Submissões do Elementor

note: Description of the plugin
en: Elevate your designs and unlock the full power of Elementor. Gain access to dozens of Pro widgets and kits, Theme Builder, Pop Ups, Forms and WooCommerce building capabilities.
pt-BR: Eleve seus designs e desbloqueie todo o poder do Elementor. Obtenha acesso a dezenas de widgets e kits Pro, Theme Builder, Pop Ups, Forms e recursos de construção WooCommerce.

en: Email
pt-BR: E-mail

en: Email 2
pt-BR: E-mail 2

en: Embed
pt-BR: Embutir

en: Embed your saved elements.
pt-BR: Incorpore seus elementos salvos.

en: Embedded OpenType, Used by IE6-IE9 Browsers
pt-BR: OpenType incorporado, usado pelos navegadores IE6-IE9

en: Empty Cart Message Color
pt-BR: Carrinho Vazio Cor da Mensagem

en: Empty Star Color
pt-BR: Cor da Estrela Vazia

en: Enable
pt-BR: Habilitar

en: Enable Elementor Notes notifications
pt-BR: Ativar notificações do Elementor Notes

en: End
pt-BR: Fim

en: End Point
pt-BR: Ponto Final

en: Enter each option in a separate line. To differentiate between label and value, separate them with a pipe char ("|"). For example: First Name|f_name
pt-BR: Digite cada opção em uma linha separada. Para diferenciar entre rótulo e valor, separe-os com uma barra vertical ("|"). Por exemplo: Primeiro Nome|f_name

en: Enter each word in a separate line
pt-BR: Digite cada palavra em uma linha separada

en: Enter Font Family
pt-BR: Insira a família de fontes

en: Enter Icon Set Name
pt-BR: Digite o Nome do Conjunto de Ícones

en: Enter the allowed file types, separated by a comma (jpg, gif, pdf, etc).
pt-BR: Digite os tipos de arquivo permitidos, separados por vírgula (jpg, gif, pdf, etc).

en: Enter the integration URL (like Zapier) that will receive the form's submitted data.
pt-BR: Insira a URL de integração (como Zapier) que receberá os dados enviados do formulário.

en: Enter the webhook URL that will receive the form's submitted data.
pt-BR: Insira a URL do webhook que receberá os dados enviados do formulário.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Enter Your %1$sFont Awesome Pro Kit ID%2$s.
pt-BR: Digite seu %1$sFont Awesome Pro Kit ID%2$s.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Enter Your %1$sTypeKit Project ID%2$s.
pt-BR: Insira o ID do projeto %1$sTypeKit%2$s.

en: Enter your description
pt-BR: Digite sua descrição

en: Enter your headline
pt-BR: Digite seu título

en: Enter your image caption
pt-BR: Digite a legenda da sua imagem

en: Enter your license key here, to activate Elementor Pro, and get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
pt-BR: Digite sua chave de licença aqui para ativar o Elementor Pro e obter atualizações de recursos, suporte premium e acesso ilimitado à biblioteca de modelos.

note: 1: Link to stripe api key explanation, 2: Link closing tag.
en: Enter your Live secret key %1$slink%2$s.
pt-BR: Insira sua chave secreta ativa %1$slink%2$s.

en: Enter your quote
pt-BR: Insira sua cotação

note: 1: Link to stripe api key explanation, 2: Link closing tag.
en: Enter your test secret key %1$slink%2$s.
pt-BR: Digite sua chave secreta de teste %1$slink%2$s.

en: Enter your title
pt-BR: Digite seu título

en: Enter your URL
pt-BR: Digite sua URL

en: Enter your video link
pt-BR: Insira o link do seu vídeo

en: Entering the Theme Builder through WP Dashboard > Templates > Theme Builder opens the New theme builder by default. But don’t worry, you can always view the WP styled version of the screen with a simple click of a button.
pt-BR: Entrar no Theme Builder através do WP Dashboard > Templates > Theme Builder abre o New theme builder por padrão. Mas não se preocupe, você sempre pode visualizar a versão com estilo WP da tela com um simples clique de um botão.

en: Entire Page
pt-BR: Página inteira

en: Entire Shop
pt-BR: Loja inteira

en: Entire Site
pt-BR: Site inteiro

en: Entrance
pt-BR: Entrada

en: Entrance Animation
pt-BR: Animação de entrada

en: Equal height
pt-BR: Altura igual

en: Error 404
pt-BR: Erro 404

en: Error Message
pt-BR: Mensagem de erro

en: Error Message Color
pt-BR: Cor da mensagem de erro

en: Error Notices
pt-BR: Avisos de erro

en: Error occurred, The version selected is invalid. Try selecting different version.
pt-BR: Ocorreu um erro, a versão selecionada é inválida. Tente selecionar uma versão diferente.

en: Error while saving conditions.
pt-BR: Erro ao salvar as condições.

en: Error!
pt-BR: Erro!

en: Events
pt-BR: Eventos

en: Evergreen Timer
pt-BR: Temporizador Evergreen

en: Excerpt
pt-BR: Excerto

en: Excerpt Length
pt-BR: Tamanho do Resumo

en: Exclude
pt-BR: Excluir

en: Exclude By
pt-BR: Excluir por

en: Exit
pt-BR: Saída

en: Exit Animation
pt-BR: Sair da Animação

en: Expand
pt-BR: Expandir

en: Expired
pt-BR: Expirado

en: External Links
pt-BR: Links externos

en: External URL
pt-BR: URL externo

en: Extra Large
pt-BR: Extra grande

en: Extra Small
pt-BR: Muito pequeno

en: Facebook App ID is not valid
pt-BR: O ID do aplicativo do Facebook não é válido

en: Facebook Button
pt-BR: Botão do Facebook

en: Facebook Comments
pt-BR: Comentários do Facebook

en: Facebook Embed
pt-BR: Facebook incorporado

en: Facebook Page
pt-BR: Página do Facebook

en: Facebook SDK
pt-BR: SDK do Facebook

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Facebook SDK lets you connect to your %1$sdedicated application%2$s so you can track the Facebook Widgets analytics on your site.
pt-BR: O SDK do Facebook permite que você se conecte ao seu %1$saplicativo dedicado%2$s para que você possa acompanhar a análise dos Widgets do Facebook em seu site.

en: Faces
pt-BR: Rostos

en: Fade
pt-BR: Desaparecer

en: Fade By Direction
pt-BR: Desvanecer por direção

en: Fade In
pt-BR: Aparecimento gradual

en: Fade in
pt-BR: Aparecimento gradual

en: Fade In Left
pt-BR: Desvanecer à Esquerda

en: Fade In/Out
pt-BR: Desvanecer-se

en: Fade Out
pt-BR: Desaparecer

en: Fade Out Left
pt-BR: Fade Out Esquerda

en: Fade Out Right
pt-BR: Desvanecer à Direita

en: Failed to write file to disk.
pt-BR: Falha ao gravar o arquivo no disco.

en: Fallback
pt-BR: Cair pra trás

en: Featured
pt-BR: Apresentou

en: Featured Image
pt-BR: Imagem em destaque

en: Featured Image Data
pt-BR: Dados de imagem em destaque

en: Features
pt-BR: Características

en: Field
pt-BR: Campo

en: Field Mapping
pt-BR: Mapeamento de campo

en: Fields
pt-BR: Campos

en: File Field
pt-BR: Campo de arquivo

en: File Upload
pt-BR: Carregar arquivo

en: File URL
pt-BR: URL do arquivo

en: Filter Bar
pt-BR: Barra de filtro

en: Filter By
pt-BR: Filtrar por

en: Find the plan that matches your needs and enjoy Pro widgets, templates, and support for a whole year.
pt-BR: Encontre o plano que atende às suas necessidades e aproveite os widgets, modelos e suporte do Pro por um ano inteiro.

en: Firefox
pt-BR: Raposa de fogo

en: First item on the list
pt-BR: Primeiro item da lista

en: First Name
pt-BR: Primeiro nome

en: Fit To Content
pt-BR: Ajustar ao conteúdo

en: Fit To Screen
pt-BR: Ajustar a tela

en: Fixed
pt-BR: Fixo

en: Flash
pt-BR: Clarão

en: Flat
pt-BR: Plano

en: Flip Direction
pt-BR: Inverter direção

en: Flip Effect
pt-BR: Efeito Inverter

en: Focus
pt-BR: Foco

note: %s: Font family.
en: Font %s was not found.
pt-BR: A fonte %s não foi encontrada.

en: Font Awesome - Brands Pro
pt-BR: Fonte incrível - Brands Pro

en: Font Awesome - Duotone Pro
pt-BR: Fonte incrível - Duotone Pro

en: Font Awesome - Light Pro
pt-BR: Fonte Incrível - Light Pro

en: Font Awesome - Regular Pro
pt-BR: Fonte Incrível - Regular Pro

en: Font Awesome - Solid Pro
pt-BR: Fonte incrível - Solid Pro

en: Font Awesome Pro
pt-BR: Fonte Awesome Pro

en: Font Awesome, the web's most popular icon set and toolkit, Pro Integration
pt-BR: Font Awesome, o conjunto de ícones e kit de ferramentas mais popular da web, Pro Integration

en: Font draft updated.
pt-BR: Rascunho da fonte atualizado.

en: Font Family
pt-BR: Família de fontes

note: %s: Date and time of the revision.
en: Font restored to revision from %s
pt-BR: Fonte restaurada para revisão de %s

en: Font saved.
pt-BR: Fonte salva.

en: Font Size
pt-BR: Tamanho da fonte

en: Font submitted.
pt-BR: Fonte enviada.

[ctx: Font type singular name]
en: Font Type
pt-BR: Tipo de fonte

[ctx: Font type taxonomy general name]
en: Font Types
pt-BR: Tipos de fonte

en: Font Types
pt-BR: Tipos de fonte

en: Font updated.
pt-BR: Fonte atualizada.

en: Fonts Families Found in project. Please note that typekit takes a few minutes to sync once you publish or update a project.
pt-BR: Famílias de fontes encontradas no projeto. Observe que o typekit leva alguns minutos para sincronizar depois que você publica ou atualiza um projeto.

en: Footer
pt-BR: Rodapé

en: Footers
pt-BR: Rodapés

en: For example, choose 'Entire Site' to display the template across your site.
pt-BR: Por exemplo, escolha 'Todo o site' para exibir o modelo em seu site.

note: 1: Elementor's integrations settings link opening tab, 2: Link closing tag.
en: For this widget to work, you need to set your Stripe API keys in the %1$sIntegrations Settings%2$s.
pt-BR: Para que este widget funcione, você precisa definir suas chaves API Stripe em %1$sIntegrations Settings%2$s.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: For visitors from the EU, Facebook widgets will only work for site visitors if they have logged into Facebook and consented to cookies. %1$sLearn more%2$s
pt-BR: Para visitantes da UE, os widgets do Facebook só funcionarão para visitantes do site se eles tiverem feito login no Facebook e consentido com os cookies. %1$sSaiba mais%2$s

en: Form
pt-BR: Forma

en: Form Data
pt-BR: Dados do formulário

en: Form Error
pt-BR: Erro de formulário

en: Form Fields
pt-BR: Campos de formulário

en: Form ID
pt-BR: ID do formulário

en: Form Name
pt-BR: Nome do formulario

en: Form Name (ID)
pt-BR: Nome do formulário (ID)

en: Form Submissions
pt-BR: Envios de Formulários

en: Form Validation
pt-BR: Validação de formulário

note: %s: Human readable date/time.
en: Format
pt-BR: Formatar

en: Forms
pt-BR: Formulários

en: Fraction
pt-BR: Fração

en: Fractional Part
pt-BR: Partes fracionadas

en: Framed
pt-BR: Emoldurado

en: From Email
pt-BR: Do email

en: From Name
pt-BR: De nome

en: Front
pt-BR: Frente

en: Front Page
pt-BR: Primeira página

en: Full Content
pt-BR: Conteúdo Completo

en: Full Post
pt-BR: Postagem completa

en: Full Screen
pt-BR: Tela cheia

en: Full Width
pt-BR: Largura completa

en: Galleries
pt-BR: Galerias

en: Gallery
pt-BR: Galeria

en: Gallery Field
pt-BR: Campo da Galeria

en: Gallery filter
pt-BR: Filtro da galeria

en: Gap
pt-BR: Brecha

en: Gap between columns
pt-BR: Espaço entre as colunas

en: Gap between rows
pt-BR: Espaço entre linhas

en: Gap between slides
pt-BR: Espaço entre slides

en: Gateway not connected. Contact seller
pt-BR: Gateway não conectado. Entre em contato com o vendedor

en: General
pt-BR: Em geral

en: General Text
pt-BR: Texto Geral

en: Get Popup Builder
pt-BR: Obter construtor de pop-up

en: Get Project ID
pt-BR: Obter ID do projeto

en: Get Video Data
pt-BR: Obter dados de vídeo

en: Give your Query a custom unique id to allow server side filtering
pt-BR: Dê à sua consulta um ID exclusivo personalizado para permitir a filtragem do lado do servidor

en: Global Widget
pt-BR: Widget global

en: Global Widgets
pt-BR: Widgets globais

en: Go Pro
pt-BR: Torne-se profissional

en: Go Pro now
pt-BR: Torne-se profissional agora

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to create one.
pt-BR: Vá para %1$stela de menus%2$s para criar um.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Go to the %1$sMenus screen%2$s to manage your menus.
pt-BR: Vá para %1$stela de menus%2$s para gerenciar seus menus.

en: Go to WP Dashboard
pt-BR: Ir para o painel do WP

en: Google Calendar
pt-BR: calendário do Google

en: Gradient
pt-BR: Gradiente

en: Graphic Element
pt-BR: elemento gráfico

en: Grid
pt-BR: Grade

en: Groove
pt-BR: Sulco

en: Group
pt-BR: Grupo

en: Groups
pt-BR: Grupos

en: Head
pt-BR: Cabeça

en: Head Shake
pt-BR: Balanço de cabeça

en: Header
pt-BR: Cabeçalho

en: Headers
pt-BR: Cabeçalhos

en: Heading
pt-BR: Cabeçalho

en: Headline
pt-BR: Título

en: Heads up! You are using a free trial. Want to enjoy Pro widgets & templates for a whole year?
pt-BR: Atenção! Você está usando uma avaliação gratuita. Quer desfrutar de widgets e modelos Pro por um ano inteiro?

en: Height
pt-BR: Altura

en: Here's a link
pt-BR: aqui está um link

en: Here's where you can customize how notices form WooCommerce will appear for your customers
pt-BR: Aqui é onde você pode personalizar como os avisos do WooCommerce aparecerão para seus clientes

en: Hidden
pt-BR: Escondido

en: Hide
pt-BR: Esconder

en: Hide Empty
pt-BR: Ocultar Vazio

en: Hide for logged in users
pt-BR: Ocultar para usuários logados

en: Hierarchical View
pt-BR: Visualização Hierárquica

en: Highlight Lines
pt-BR: Linhas de Destaque

en: Highlighted
pt-BR: Destacado

en: Highlighted Text
pt-BR: Texto realçado

en: Home page
pt-BR: Pagina inicial

en: Honeypot
pt-BR: Pote de mel

en: Horizontal Orientation
pt-BR: Orientação horizontal

en: Horizontal Padding
pt-BR: Preenchimento horizontal

en: Horizontal Position
pt-BR: Posição horizontal

en: Horizontal Scroll
pt-BR: Rolagem horizontal

en: Hotspot
pt-BR: Ponto de acesso

en: Hours
pt-BR: Horas

en: Hover
pt-BR: Flutuar

en: Hover Animation
pt-BR: Animação de foco

en: Hover Area
pt-BR: Área de foco

en: Hover Effect
pt-BR: Efeito de foco

en: Hover Effects
pt-BR: Efeitos de foco

en: Hover over the date next to the comment, and copy its link address.
pt-BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do comentário e copie o endereço do link.

en: Hover over the date next to the post, and copy its link address.
pt-BR: Passe o mouse sobre a data ao lado da postagem e copie o endereço do link.

en: Hover over the date next to the video, and copy its link address.
pt-BR: Passe o mouse sobre a data ao lado do vídeo e copie o endereço do link.

en: HTML Field
pt-BR: Campo HTML

en: HTML Tag
pt-BR: Marca HTML

en: HTTP Error
pt-BR: erro HTTP

en: Human Readable
pt-BR: Legível

en: Icon
pt-BR: Ícone

en: Icon Color
pt-BR: Cor do Ícone

en: Icon End
pt-BR: Fim do ícone

en: Icon Padding
pt-BR: Preenchimento de ícones

en: Icon Position
pt-BR: Posição do ícone

en: Icon Rotate
pt-BR: Ícone Girar

en: Icon Set
pt-BR: Conjunto de ícones

en: Icon Set draft updated.
pt-BR: Rascunho do conjunto de ícones atualizado.

note: %s: Date and time of the revision.
en: Icon Set restored to revision from %s
pt-BR: Conjunto de ícones restaurado para revisão de %s

en: Icon Set saved.
pt-BR: Conjunto de ícones salvo.

en: Icon Set submitted.
pt-BR: Conjunto de ícones enviado.

en: Icon Set updated.
pt-BR: Conjunto de ícones atualizado.

en: Icon Size
pt-BR: Tamanho do ícone

en: Icon Spacing
pt-BR: Espaçamento de ícones

en: Icon Start
pt-BR: Ícone Iniciar

en: Icons
pt-BR: Ícones

en: Icons Count
pt-BR: Contagem de Ícones

en: ID
pt-BR: EU IA

en: If the user has seen another popup on the page hide this popup
pt-BR: Se o usuário viu outro pop-up na página, oculte este pop-up

en: If you are using the Facebook Comments Widget, you can add moderating options through your application. Note that this option will not work on local sites and on domains that don't have public access.
pt-BR: Se você estiver usando o Widget de comentários do Facebook, poderá adicionar opções de moderação por meio de seu aplicativo. Observe que esta opção não funcionará em sites locais e em domínios que não tenham acesso público.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: If you don't yet have a license key, %1$sget Elementor Pro now%2$s.
pt-BR: Se você ainda não tem uma chave de licença, %1$sget Elementor Pro agora%2$s.

en: If you need to increase max upload size please contact your hosting.
pt-BR: Se você precisar aumentar o tamanho máximo de upload, entre em contato com sua hospedagem.

en: If your snippet includes jQuery, this will ensure it will work for all visitors. It may have a minor impact on loading speed.
pt-BR: Se o seu snippet incluir jQuery, isso garantirá que funcionará para todos os visitantes. Pode ter um impacto menor na velocidade de carregamento.

en: If you’d like a different style for a specific category, it’s easy to create a separate archive template whose condition is to only display when users are viewing that category’s list of posts.
pt-BR: Se você quiser um estilo diferente para uma categoria específica, é fácil criar um modelo de arquivo separado cuja condição é exibir apenas quando os usuários estiverem visualizando a lista de postagens dessa categoria.

en: Ignore Sticky Posts
pt-BR: Ignorar postagens fixas

en: Image
pt-BR: Imagem

en: Image Above
pt-BR: Imagem acima

en: Image Field
pt-BR: Campo de imagem

en: Image Fit
pt-BR: Ajuste de imagem

en: Image Inline
pt-BR: Imagem Inline

en: Image Left
pt-BR: Imagem Esquerda

en: Image Overlay
pt-BR: Sobreposição de imagem

en: Image Position
pt-BR: Posição da Imagem

en: Image Ratio
pt-BR: Proporção da imagem

en: Image Resolution
pt-BR: Resolução de imagem

en: Image Right
pt-BR: Imagem à direita

en: Image Size
pt-BR: Tamanho da imagem

en: Image Stacked
pt-BR: Imagem empilhada

en: Image Width
pt-BR: Largura da imagem

en: In
pt-BR: Em

note: %s: Taxonomy label.
en: In %s
pt-BR: em %s

note: %s: Taxonomy label.
en: In Child %s
pt-BR: Na Criança %s

en: In order to open a popup on selector click, please set your Popup Conditions
pt-BR: Para abrir um pop-up ao clicar no seletor, defina suas condições de pop-up

en: In same Term
pt-BR: No mesmo prazo

en: Inactive
pt-BR: Inativo

en: Include
pt-BR: Incluir

en: Include By
pt-BR: Incluir por

en: Include Context
pt-BR: Incluir Contexto

en: Incompatible archive
pt-BR: Arquivo incompatível

en: Indent
pt-BR: Recuar

en: Indicate Watched
pt-BR: Indicar assistido

en: Indicates whether next post must be within the same taxonomy term as the current post, this lets you set a taxonomy per each post type
pt-BR: Indica se a próxima postagem deve estar dentro do mesmo termo de taxonomia da postagem atual, isso permite definir uma taxonomia para cada tipo de postagem

en: Infinite Loop
pt-BR: Loop infinito

en: Infinite Scroll
pt-BR: Rolagem infinita

en: Infinite scroll
pt-BR: Rolagem infinita

en: Info
pt-BR: Informações

en: Info Notices
pt-BR: Avisos informativos

en: Inline
pt-BR: Em linha

en: Inline List
pt-BR: Lista Inline

en: Inline Message Color
pt-BR: Cor da Mensagem Inline

en: Input
pt-BR: Entrada

en: Input Size
pt-BR: Tamanho de entrada

en: Insert the API keys provided in the stripe admin dashboard to start collecting payments on your website using Stripe.
pt-BR: Insira as chaves de API fornecidas no painel de administração do stripe para começar a coletar pagamentos em seu site usando o Stripe.

en: Inside
pt-BR: Dentro

en: Install and activate the Elementor plugin to access all the Pro features.
pt-BR: Instale e ative o plug-in Elementor para acessar todos os recursos do Pro.

en: Install Now
pt-BR: instale agora

en: Instances
pt-BR: Instâncias

en: Integration requires an email field
pt-BR: A integração requer um campo de e-mail

en: Integrations
pt-BR: Integrações

en: Internal Links
pt-BR: Links Internos

en: Internal URL
pt-BR: URL interno

en: Invalid Form
pt-BR: Formulário inválido

en: Invalid form, reCAPTCHA validation failed.
pt-BR: Formulário inválido, falha na validação do reCAPTCHA.

en: Invalid Form.
pt-BR: Formulário inválido.

en: Invalid SVG Format, file not uploaded for security reasons
pt-BR: Formato SVG inválido, arquivo não carregado por motivos de segurança

en: It seems we can't find what you're looking for.
pt-BR: Parece que não encontramos o que você está procurando.

en: Italic
pt-BR: itálico

en: Item #1
pt-BR: Item 1

en: Item #2
pt-BR: Item nº 2

en: Item #3
pt-BR: Item nº 3

en: Item Gap
pt-BR: Lacuna de itens

en: Item Layout
pt-BR: Layout do item

en: Item Name
pt-BR: Nome do item

en: Item Overlay
pt-BR: Sobreposição de item

en: Item Position
pt-BR: Posição do item

en: Item Ratio
pt-BR: Proporção de itens

en: Item Title
pt-BR: Título do item

en: Items
pt-BR: Unid

en: Items Indicator
pt-BR: Indicador de itens

en: Items Per Page
pt-BR: Itens por página

en: Jello
pt-BR: gelatina

en: Justified
pt-BR: justificado

en: Justify
pt-BR: Justificar

en: Keep your site's visitors happy when they get lost by displaying your recent posts, a search bar, or any information that might help the user find what they were looking for.
pt-BR: Mantenha os visitantes do seu site felizes quando eles se perderem, exibindo suas postagens recentes, uma barra de pesquisa ou qualquer informação que possa ajudar o usuário a encontrar o que procura.

en: Ken Burns Effect
pt-BR: Efeito Ken Burns

en: Key
pt-BR: Chave

en: key|value
pt-BR: chave|valor

en: Kit ID
pt-BR: ID do kit

en: Label
pt-BR: Rótulo

en: Label Position
pt-BR: Posição da Etiqueta

en: Labels
pt-BR: Etiquetas

en: Language
pt-BR: Linguagem

en: Large
pt-BR: Grande

en: Last Modified
pt-BR: Última modificação

en: Last Name
pt-BR: Sobrenome

en: Latest Products
pt-BR: Produtos Mais recentes

en: Layout
pt-BR: Disposição

en: Lazy Load
pt-BR: Carga preguiçosa

en: Lazyload
pt-BR: Carga preguiçosa

en: Learn More
pt-BR: Saber mais

en: Learn more about adding custom code
pt-BR: Saiba mais sobre como adicionar código personalizado

en: Left
pt-BR: Esquerda

en: Level
pt-BR: Nível

en: License
pt-BR: Licença

en: License has been activated successfully.
pt-BR: A licença foi ativada com sucesso.

en: License key is missing.
pt-BR: Falta a chave de licença.

en: License Mismatch
pt-BR: Licença incompatível

en: License Settings
pt-BR: Configurações de licença

en: Light
pt-BR: Luz

en: Lightbox
pt-BR: caixa de luz

en: Like
pt-BR: Como

en: Line Numbers
pt-BR: Números de linha

en: Link Color
pt-BR: Cor do link

en: Link for the Author Name and Image
pt-BR: Link para o nome do autor e imagem

en: Link Text
pt-BR: Texto do link

en: Link Timeout
pt-BR: Tempo Limite do Link

en: Links
pt-BR: links

en: Links Color
pt-BR: Cor dos links

en: Links Hover Color
pt-BR: Cor do foco dos links

en: List
pt-BR: Lista

en: List Item
pt-BR: Item de lista

en: List Item #1
pt-BR: Item de lista nº 1

en: List Item #2
pt-BR: Item de lista nº 2

en: List Item #3
pt-BR: Item de lista nº 3

en: List Items
pt-BR: lista de itens

en: Live Secret key
pt-BR: Chave secreta ao vivo

en: Load More
pt-BR: Carregue mais

en: Load on Click
pt-BR: Carregar ao clicar

en: Loader Color
pt-BR: Cor do Carregador

en: Loading
pt-BR: Carregando

en: Location
pt-BR: Localização

note: %s: Location name.
en: Location '%s' is not a core location.
pt-BR: O local '%s' não é um local central.

en: Location Settings
pt-BR: Configurações de localização

en: Log In
pt-BR: Conecte-se

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Log in to %1$syour account%2$s to get your license key.
pt-BR: Faça login em %1$ssua conta%2$s para obter sua chave de licença.

en: Logged in Message
pt-BR: Mensagem de login

en: Login
pt-BR: Conecte-se

en: Login Messages
pt-BR: Mensagens de login

en: Logout
pt-BR: Sair

en: Long Arrow
pt-BR: seta longa

en: Looks like you are using WooCommerce, while your theme does not support it. Please consider switching themes.
pt-BR: Parece que você está usando WooCommerce, mas seu tema não é compatível. Por favor, considere mudar de tema.

en: Loop
pt-BR: Laço

en: Loop Base
pt-BR: Base do loop

en: Loop Carousel
pt-BR: Carrossel de Loops

en: Loop Carousel starts with a template.
pt-BR: Loop Carousel começa com um modelo.

en: Loop Grid
pt-BR: Grade de loop

en: Loop Grid starts with a template.
pt-BR: Loop Grid começa com um modelo.

en: Loop Item
pt-BR: item de loop

en: Loop Items
pt-BR: Itens de loop

en: Lorem ipsum dolor sit amet consectetur adipiscing elit dolor
pt-BR: O atendimento ao cliente deve ser seguido pelo atendimento ao cliente

en: Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.
pt-BR: O cliente é muito importante, o cliente será seguido pelo cliente. Como a terra da terra, o luto nem o corporal da terra, o travesseiro do leão.

en: Lost your password?
pt-BR: Perdeu sua senha?

en: MailChimp
pt-BR: MailChimpName

en: MailerLite
pt-BR: Mailer Lite

en: MailPoet
pt-BR: MailPoeta

en: MailPoet 3
pt-BR: MailPoeta 3

en: Main Menu
pt-BR: Menu principal

en: Manage Your Font Files
pt-BR: Gerenciar seus arquivos de fonte

en: Manual Selection
pt-BR: Seleção manual

en: Many Comment Format
pt-BR: Formato de muitos comentários

en: Margin
pt-BR: Margem

en: Mark Color
pt-BR: Cor da marca

en: Marker
pt-BR: Marcador

en: Marker View
pt-BR: Visualização do marcador

en: Masonry
pt-BR: Alvenaria

en: Max Height
pt-BR: Altura máxima

en: Max Width
pt-BR: Largura máxima

en: Max. Date
pt-BR: máx. Data

en: Max. File Size
pt-BR: máx. Tamanho do arquivo

en: Max. Files
pt-BR: máx. arquivos

en: Max. Value
pt-BR: máx. Valor

en: Media
pt-BR: meios de comunicação

en: Media Carousel
pt-BR: Carrossel de mídia

en: Media File
pt-BR: Arquivo de mídia

en: Medium
pt-BR: Médio

en: Meet the New Theme Builder: More Intuitive and Visual Than Ever
pt-BR: Conheça o novo criador de temas: mais intuitivo e visual do que nunca

en: Menu
pt-BR: Cardápio

en: Menu Cart
pt-BR: Carrinho de Menu

en: Menu Icon
pt-BR: ícone do menu

en: Menu Items
pt-BR: Itens do menu

en: Menu Order
pt-BR: Ordem do Menu

en: Menu Toggle
pt-BR: Alternância de menu

en: Merchant Account
pt-BR: Conta do comerciante

en: Message
pt-BR: Mensagem

en: Message Notices
pt-BR: Avisos de mensagem

en: Messages
pt-BR: mensagens

en: Messenger
pt-BR: Mensageiro

en: Meta
pt-BR: meta

en: Meta Border Color
pt-BR: Cor da Meta Borda

en: Meta Data
pt-BR: Metadados

en: Meta Key
pt-BR: Metachave

en: Middle
pt-BR: Meio

en: Min Height
pt-BR: Altura mínima

en: Min Width
pt-BR: Largura mínima

en: Min. Date
pt-BR: mín. Data

en: Min. Value
pt-BR: mín. Valor

en: Mini Cart
pt-BR: Minicarrinho

en: Mini Cart Template
pt-BR: Modelo de minicarrinho

en: Minimal
pt-BR: Mínimo

en: Minimize Box
pt-BR: Minimizar caixa

en: Minimize Icon
pt-BR: Minimizar ícone

en: Minimized On
pt-BR: Minimizado em

en: Minimum number of comments: 5
pt-BR: Número mínimo de comentários: 5

en: Minutes
pt-BR: Minutos

en: Mismatch
pt-BR: Incompatibilidade

en: Missing
pt-BR: Ausente

en: Missing a temporary folder.
pt-BR: Faltando uma pasta temporária.

en: Mobile Dropdown
pt-BR: Lista suspensa para celular

en: Month
pt-BR: Mês

note: Monthly archive title. %s: Month name and a year.
en: Month: %s
pt-BR: Mês: %s

en: Monthly
pt-BR: Por mês

[ctx: monthly archives date format]
en: F Y
pt-BR: AF

en: Months
pt-BR: Meses

note: %s: Plugin name - Elementor Pro.
en: More information about %s
pt-BR: Mais informações sobre %s

en: Mouse Effects
pt-BR: Efeitos do mouse

en: Mouse Track
pt-BR: Trilha do mouse

en: Multiple
pt-BR: Múltiplo

en: Multiple Files
pt-BR: Vários arquivos

en: Multiple Selection
pt-BR: Seleção Múltipla

en: My Account
pt-BR: Minha conta

en: N/A
pt-BR: N / D

en: Name
pt-BR: Nome

en: Native HTML5
pt-BR: HTML5 nativo

en: Navigation
pt-BR: Navegação

en: Nested Spinners
pt-BR: Spinners aninhados

en: Network
pt-BR: Rede

en: Never lose another submission! Using “Actions After Submit” you can now choose to save all submissions to an internal database.
pt-BR: Nunca perca outra finalização! Usando “Ações após o envio”, agora você pode optar por salvar todos os envios em um banco de dados interno.

en: New code
pt-BR: Novo Código

en: New Font
pt-BR: Nova Fonte

en: New Font Type Name
pt-BR: Nome do novo tipo de fonte

en: New Form
pt-BR: Nova forma

en: New Gallery
pt-BR: Nova Galeria

en: New Icon Set
pt-BR: Novo conjunto de ícones

note: 1: Note ID, 2: Site name, 3: Page name.
en: New mention in Note #%1$s on %2$s - %3$s
pt-BR: Nova menção na Nota #%1$s em %2$s - %3$s

note: %s: Site title.
en: New message from "%s"
pt-BR: Nova mensagem de "%s"

note: 1: Note ID, 2: Site name, 3: Page name.
en: New reply in Note #%1$s on %2$s - %3$s
pt-BR: Nova resposta na Nota #%1$s em %2$s - %3$s

en: Next
pt-BR: Próximo

en: Next & Submit Button
pt-BR: Botão Avançar e Enviar

en: Next &raquo;
pt-BR: Próximo "

en: Next Button
pt-BR: Próximo botão

en: Next Icon
pt-BR: Próximo ícone

en: Next Label
pt-BR: Próximo rótulo

en: Next slide
pt-BR: Próximo slide

en: Next Up
pt-BR: Próximo

en: No Comments
pt-BR: Sem comentários

en: No Comments Format
pt-BR: Formato sem comentários

en: No file was uploaded.
pt-BR: Nenhum arquivo foi carregado.

en: No Font Types found.
pt-BR: Nenhum tipo de fonte encontrado.

en: No fonts found
pt-BR: Nenhuma fonte encontrada

en: No fonts found in trash
pt-BR: Nenhuma fonte encontrada na lixeira

en: No header, no footer, just Elementor
pt-BR: Sem cabeçalho, sem rodapé, apenas Elementor

en: No icons found
pt-BR: Nenhum ícone encontrado

en: No icons found in trash
pt-BR: Nenhum ícone encontrado na lixeira

en: No instances
pt-BR: Nenhuma instância

en: No More Posts Message
pt-BR: Mensagem de não mais postagens

en: No more posts message
pt-BR: Não há mais mensagens de mensagens

en: No more posts to show
pt-BR: Não há mais postagens para mostrar

en: No payment method connected. Contact seller.
pt-BR: Nenhum método de pagamento conectado. Entre em contato com o vendedor.

en: No products in the cart.
pt-BR: Nenhum produto no carrinho.

en: No project data was returned.
pt-BR: Nenhum dado do projeto foi retornado.

en: No Rating Reviews
pt-BR: Sem avaliações de classificação

en: None
pt-BR: Nenhum

note: 1: Note ID, 2: Site name, 3: Page name.
en: Note #%1$s resolved on %2$s - %3$s
pt-BR: Observação #%1$s resolvida em %2$s - %3$s

en: Note that these layout settings will override settings made in Appearance > Customize
pt-BR: Observe que essas configurações de layout substituirão as configurações feitas em Aparência > Personalizar

en: Note: Because of security reasons, you can ONLY use your current domain here.
pt-BR: Observação: por motivos de segurança, você SÓ pode usar seu domínio atual aqui.

en: Note: By default, only your last order is displayed while editing the orders section. You can see other orders on your live site or in the WooCommerce orders section
pt-BR: Observação: Por padrão, apenas seu último pedido é exibido durante a edição da seção de pedidos. Você pode ver outros pedidos em seu site ao vivo ou na seção de pedidos do WooCommerce

en: Note: Changes you make here will also be reflected in the WooCommerce settings on your WP dashboard
pt-BR: Observação: as alterações feitas aqui também serão refletidas nas configurações do WooCommerce em seu painel do WP

en: Note: Item layout will switch to dropdown on any screen smaller than the selected breakpoint.
pt-BR: Observação: o layout do item mudará para suspenso em qualquer tela menor que o ponto de interrupção selecionado.

en: Note: Item will span across a number of columns.
pt-BR: Observação: o item se estenderá por várias colunas.

en: Note: Repeat the alternate template once every chosen number of items.
pt-BR: Nota: Repita o modelo alternativo uma vez a cada número de itens escolhido.

en: Note: The Cross-Sells Query is available when creating a Cart page
pt-BR: Observação: a consulta de vendas cruzadas está disponível ao criar uma página de carrinho

en: Note: The Masonry option combined with Column Span might cause unexpected results and break the layout.
pt-BR: Nota: A opção Alvenaria combinada com Vão de Coluna pode causar resultados inesperados e quebrar o layout.

en: Note: The Related Products Query is available when creating a Single Product template
pt-BR: Observação: a Consulta de produtos relacionados está disponível ao criar um modelo de produto único

en: Note: The Upsells Query is available when creating a Single Product template
pt-BR: Observação: a consulta Upsells está disponível ao criar um modelo de produto único

en: Note: This control will only affect screen sizes Tablet and below
pt-BR: Observação: este controle afetará apenas os tamanhos de tela Tablet e abaixo

en: Note: To find an order ID, go to the WP dashboard: WooCommerce > Orders
pt-BR: Observação: para encontrar um ID de pedido, acesse o painel do WP: WooCommerce > Pedidos

en: Note: You can only track progress relative to Post Content on a single post template.
pt-BR: Observação: você só pode acompanhar o progresso relativo ao conteúdo da postagem em um único modelo de postagem.

en: Notes
pt-BR: Notas

en: Notes Proxy
pt-BR: Proxy de Notas

en: Nothing Found Message
pt-BR: Mensagem Nada Encontrado

en: Notice Box
pt-BR: Caixa de aviso

en: Notice Text
pt-BR: Texto de Aviso

en: Notice Type
pt-BR: Tipo de aviso

note: 1: Stripe api key explanation link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Notice! Please make sure to meet Stripe's guidelines regarding minimum charge amounts. %1$s Learn more. %2$s
pt-BR: Perceber! Certifique-se de atender às diretrizes do Stripe em relação aos valores mínimos de cobrança. %1$s Saiba mais. %2$s

en: Notices
pt-BR: Avisos

en: Notifications
pt-BR: Notificações

en: Number
pt-BR: Número

en: Number of slides
pt-BR: Número de slides

en: Numbers
pt-BR: Números

en: Numeric
pt-BR: Numérico

en: Oblique
pt-BR: Oblíquo

en: OFF
pt-BR: DESLIGADO

en: Off
pt-BR: Desligado

en: Official
pt-BR: Oficial

en: Offset
pt-BR: Desvio

en: ON
pt-BR: SOBRE

en: On
pt-BR: Sobre

en: On Click
pt-BR: Ao clicar

en: On Close
pt-BR: Ao Fechar

en: On desktop, this will affect the submenu. On mobile, this will affect the entire menu.
pt-BR: Na área de trabalho, isso afetará o submenu. No celular, isso afetará todo o menu.

en: On Hover
pt-BR: Ao passar o mouse

en: On Hover Out
pt-BR: Ao passar o mouse

en: On Load
pt-BR: Carregando

en: On Open
pt-BR: Ao abrir

en: On Page Exit Intent
pt-BR: Intenção de saída na página

en: On Page Load
pt-BR: No carregamento da página

en: On Scroll
pt-BR: Na rolagem

en: On Scroll To Element
pt-BR: Ao rolar para o elemento

en: Once deleted, those notes will remain and include an indication that this user was deleted. If you wish, you can manually delete this user's notes.
pt-BR: Depois de excluídas, essas notas permanecerão e incluirão uma indicação de que esse usuário foi excluído. Se desejar, você pode excluir manualmente as notas deste usuário.

en: One column
pt-BR: Uma coluna

en: One Comment
pt-BR: Um comentário

en: One Comment Format
pt-BR: Um formato de comentário

en: One Response
pt-BR: Uma Resposta

en: Only numbers and phone characters (#, -, *, etc) are accepted.
pt-BR: Somente números e caracteres de telefone (#, -, *, etc) são aceitos.

en: Only Top Level
pt-BR: Apenas nível superior

en: Only zip files are allowed
pt-BR: Somente arquivos zip são permitidos

en: Opacity
pt-BR: Opacidade

note: %s: Merchant name.
en: Open %s In New Tab
pt-BR: Abrir %s em nova guia

en: Open By Selector
pt-BR: Abrir por seletor

en: Open Cart
pt-BR: Carrinho Aberto

en: Open in new window
pt-BR: Abrir em nova janela

en: Open On
pt-BR: Aberto em

en: Open Popup
pt-BR: Abrir pop-up

en: Open table of contents
pt-BR: Índice aberto

en: Open the cart every time an item is added.
pt-BR: Abra o carrinho toda vez que um item for adicionado.

en: Opposing Nested Rings
pt-BR: Anéis aninhados opostos

en: Opposing Nested Spinners
pt-BR: Spinners aninhados opostos

en: Opposite
pt-BR: Oposto

en: Options
pt-BR: Opções

en: Order
pt-BR: Ordem

en: Order By
pt-BR: Ordenar por

en: Order Date:
pt-BR: Data do pedido:

en: Order Details
pt-BR: detalhes do pedido

en: Order Email:
pt-BR: E-mail do pedido:

en: Order ID
pt-BR: ID do pedido

en: Order Number:
pt-BR: Número do pedido:

en: Order Summary
pt-BR: resumo do pedido

en: Order Total:
pt-BR: Total de pedidos:

en: Order Tracking Form
pt-BR: Formulário de Rastreamento de Pedido

en: Ordering is not available if this widget is placed in your front page. Visible on frontend only.
pt-BR: A ordenação não está disponível se este widget for colocado em sua página inicial. Visível apenas no front-end.

en: Orders
pt-BR: Pedidos

en: Original Price
pt-BR: Preço original

en: Our Bank Details
pt-BR: Nossos Dados Bancários

en: Out
pt-BR: Fora

en: Outline
pt-BR: Contorno

en: Outlook Calendar
pt-BR: Calendário do Outlook

en: Outside
pt-BR: Fora

en: Overlap
pt-BR: Sobreposição

en: Overlay
pt-BR: Sobreposição

en: Overlay Color
pt-BR: Cor de Sobreposição

en: Padding
pt-BR: Preenchimento

en: Page
pt-BR: Página

en: Page Layout
pt-BR: Layout da página

en: Page Limit
pt-BR: Limite de página

en: Page Not Found
pt-BR: Página não encontrada

en: Page Title
pt-BR: Título da página

en: Page Transitions
pt-BR: Transições de página

en: Page URL
pt-BR: URL da página

en: Page Views
pt-BR: Visualizações de página

en: Pages
pt-BR: Páginas

en: Pages:
pt-BR: Páginas:

en: Pagination
pt-BR: Paginação

en: Panel
pt-BR: Painel

en: Parameter Name
pt-BR: Nome do parâmetro

en: Parent
pt-BR: Pai

en: Parent Comment
pt-BR: Comentário principal

en: Parent ID
pt-BR: ID pai

en: Password
pt-BR: Senha

en: Password Label
pt-BR: Rótulo de senha

en: Password Placeholder
pt-BR: Espaço reservado para senha

en: Past Day
pt-BR: Dia passado

en: Past Month
pt-BR: Mês passado

en: Past Quarter
pt-BR: Último Trimestre

en: Past Week
pt-BR: Semana passada

en: Past Year
pt-BR: Ano passado

en: Paste the URL of the Facebook page.
pt-BR: Cole o URL da página do Facebook.

en: Paste URL
pt-BR: Colar URL

en: Paste URL or type
pt-BR: Cole o URL ou digite

en: Pause
pt-BR: Pausa

en: Pause on Hover
pt-BR: Pausar ao passar o mouse

en: Pause on hover
pt-BR: Pausar ao passar o mouse

en: Pause on Interaction
pt-BR: Pausa na interação

en: Pause on interaction
pt-BR: Pausa na interação

en: Payment
pt-BR: Pagamento

en: Payment Details
pt-BR: Detalhes do pagamento

en: Payment Method:
pt-BR: Forma de pagamento:

en: PayPal Account
pt-BR: Conta Paypal

en: PayPal Button
pt-BR: Botão PayPal

en: Per
pt-BR: Por

en: Percentage
pt-BR: Percentagem

en: Percentage Position
pt-BR: Posição Porcentual

en: Period
pt-BR: Período

en: Permissions
pt-BR: Permissões

en: Persisting
pt-BR: Persistindo

en: Placeholder
pt-BR: espaço reservado

en: Plain
pt-BR: Simples

en: Plain Permalink
pt-BR: Link Permanente Simples

en: Play
pt-BR: Jogar

en: Play Icon
pt-BR: Reproduzir ícone

en: Play Speed
pt-BR: Velocidade de reprodução

en: Play Video
pt-BR: Reproduzir vídeo

en: Playlist
pt-BR: Lista de reprodução

en: Playlist Items
pt-BR: Itens da lista de reprodução

en: Playlist Name
pt-BR: Nome da lista de reprodução

en: Please activate your license to get feature updates, premium support and unlimited access to the template library.
pt-BR: Ative sua licença para obter atualizações de recursos, suporte premium e acesso ilimitado à biblioteca de modelos.

en: Please connect to Elementor in order to activate license.
pt-BR: Conecte-se ao Elementor para ativar a licença.

en: Please enable the Review Rating
pt-BR: Por favor, habilite a Avaliação de Revisão

en: Please enter a valid URL
pt-BR: Por favor, insira um URL válido

en: Please enter your license key here
pt-BR: Insira sua chave de licença aqui

en: Please enter your license key.
pt-BR: Insira sua chave de licença.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere in this form. This field allows `A-z 0-9` & underscore chars without spaces.
pt-BR: Certifique-se de que o ID seja exclusivo e não seja usado em outro lugar neste formulário. Este campo permite `Az 0-9` e caracteres de sublinhado sem espaços.

en: Please make sure the ID is unique and not used elsewhere on the page this form is displayed. This field allows `A-z 0-9` & underscore chars without spaces.
pt-BR: Certifique-se de que o ID seja exclusivo e não seja usado em nenhum outro lugar da página em que este formulário é exibido. Este campo permite `Az 0-9` e caracteres de sublinhado sem espaços.

en: Please note that switching on this option will disable some of the design controls.
pt-BR: Observe que ativar esta opção desativará alguns dos controles de design.

en: Please note that this user has notes/replies in Elementor Notes feature.
pt-BR: Observe que este usuário tem notas/respostas no recurso Elementor Notes.

note: %s: <br />.
en: Please note: The Stripe name and logos are trademarks or service marks of Stripe, Inc. or its affiliates in the U.S. and other countries. %s Other names may be trademarks of their respective owners.
pt-BR: Observação: o nome e os logotipos da Stripe são marcas comerciais ou marcas de serviço da Stripe, Inc. ou de suas afiliadas nos Estados Unidos e em outros países. %s Outros nomes podem ser marcas registradas de seus respectivos proprietários.

en: Please set a valid product
pt-BR: Defina um produto válido

en: Please set the embed type
pt-BR: Defina o tipo de incorporação

en: Pods
pt-BR: cápsulas

en: Pointer
pt-BR: Ponteiro

en: Pointer Color
pt-BR: Cor do ponteiro

en: Pointer Width
pt-BR: Largura do ponteiro

en: Popular Font Types
pt-BR: Tipos de fonte populares

en: Popularity
pt-BR: Popularidade

en: Popup
pt-BR: Aparecer

en: Popup Builder lets you take advantage of all the amazing features in Elementor, so you can build beautiful & highly converting popups. Go pro and start designing your popups today.
pt-BR: O Popup Builder permite que você aproveite todos os recursos incríveis do Elementor, para que você possa criar pop-ups bonitos e de alta conversão. Torne-se profissional e comece a criar seus pop-ups hoje.

en: Popups
pt-BR: Pop-ups

en: Portfolio
pt-BR: portfólio

en: POSITION
pt-BR: POSIÇÃO

en: Position
pt-BR: Posição

en: Position in grid
pt-BR: Posição na grade

en: Post
pt-BR: Publicar

en: Post Comments
pt-BR: Postar comentários

en: Post Content
pt-BR: Publicar conteúdo

en: Post Custom Field
pt-BR: Postar campo personalizado

en: Post Date
pt-BR: Data de postagem

en: Post Excerpt
pt-BR: Trecho da postagem

[ctx: post format archive title]
en: Asides
pt-BR: Apartes

[ctx: post format archive title]
en: Audio
pt-BR: áudio

[ctx: post format archive title]
en: Chats
pt-BR: Bate-papo

[ctx: post format archive title]
en: Galleries
pt-BR: Galerias

[ctx: post format archive title]
en: Images
pt-BR: Imagens

[ctx: post format archive title]
en: Links
pt-BR: links

[ctx: post format archive title]
en: Quotes
pt-BR: Citações

[ctx: post format archive title]
en: Statuses
pt-BR: status

[ctx: post format archive title]
en: Videos
pt-BR: Vídeos

en: Post ID
pt-BR: ID da postagem

en: Post Image Attachments
pt-BR: Postar anexos de imagens

en: Post Info
pt-BR: Postar informações

en: Post Modified
pt-BR: Pós-modificado

en: Post Navigation
pt-BR: Pós-navegação

en: Post Published
pt-BR: Postagem Publicada

en: Post Terms
pt-BR: Termos de postagem

en: Post Time
pt-BR: Hora da postagem

en: Post Title
pt-BR: Título da postagem

en: Post Type
pt-BR: Tipo de postagem

en: Post URL
pt-BR: URL da postagem

en: Posts
pt-BR: Postagens

en: Posts Archive
pt-BR: Arquivo de postagens

en: Posts Per Page
pt-BR: Postagens por página

[ctx: Posts Query Control]
en: Manual Selection
pt-BR: Seleção manual

en: Posts widget doesn't exist
pt-BR: O widget de postagens não existe

en: Powered by
pt-BR: Distribuído por

note: %s: Elementor.
en: Powered by %s
pt-BR: Alimentado por %s

en: Pre Text
pt-BR: Pré-texto

en: Preloader
pt-BR: Pré-carregador

en: Preloader Delay
pt-BR: Atraso do pré-carregador

en: Pretty Permalink
pt-BR: Link Permanente Bonito

en: Prev
pt-BR: anterior

en: Prevent Closing on ESC key
pt-BR: Impedir o fechamento na tecla ESC

en: Prevent Closing on Overlay
pt-BR: Impedir fechamento na sobreposição

en: Preview
pt-BR: Visualização

en: Preview a specific post or item
pt-BR: Visualizar uma postagem ou item específico

en: Preview Changes
pt-BR: Visualizar alterações

en: Preview Dynamic Content as
pt-BR: Visualizar conteúdo dinâmico como

en: Preview order with
pt-BR: Visualizar pedido com

en: Preview Page Transition
pt-BR: Visualizar transição de página

en: Preview Settings
pt-BR: Configurações de visualização

en: Previous
pt-BR: Anterior

en: Previous Button
pt-BR: Botão Anterior

en: Previous Icon
pt-BR: Ícone anterior

en: Previous Label
pt-BR: Rótulo anterior

en: Previous slide
pt-BR: Slide anterior

en: Previous/Next
pt-BR: Anterior Próximo

en: Price
pt-BR: Preço

en: Price and Quantity
pt-BR: Preço e Quantidade

en: Price List
pt-BR: Lista de preços

en: Price Table
pt-BR: Tabela de preços

en: Pricing
pt-BR: Preços

en: Pricing & Payments
pt-BR: Preços e pagamentos

en: Primary Color
pt-BR: Cor primária

en: Priority
pt-BR: Prioridade

en: Pro
pt-BR: Pró

en: Proceed to Checkout
pt-BR: Fazer o check-out

en: Product
pt-BR: produtos

en: Product Archive
pt-BR: Arquivo de produtos

en: Product Categories
pt-BR: Categorias de Produtos

en: Product Content
pt-BR: Conteúdo do produto

en: Product Data Tabs
pt-BR: Guias de dados do produto

en: Product Gallery
pt-BR: Galeria de produtos

en: Product Image
pt-BR: Imagem do Produto

en: Product Images
pt-BR: Imagens do produto

en: Product Link
pt-BR: Link do produto

en: Product Meta
pt-BR: meta do produto

en: Product Name
pt-BR: Nome do Produto

en: Product Post
pt-BR: Postagem do produto

en: Product Posts
pt-BR: Postagens de produtos

en: Product Price
pt-BR: Preço do produto

en: Product Rating
pt-BR: Classificação do produto

en: Product Related
pt-BR: Relacionado ao produto

en: Product Sale
pt-BR: Venda de produtos

en: Product Short Description
pt-BR: Breve descrição do produto

en: Product SKU
pt-BR: SKU do produto

en: Product Stock
pt-BR: Estoque de produtos

en: Product Terms
pt-BR: Termos do produto

en: Product Title
pt-BR: Título do produto

en: Products
pt-BR: Produtos

en: Products Archive
pt-BR: Arquivo de produtos

en: Products Archives
pt-BR: Arquivos de produtos

en: Products Count
pt-BR: Contagem de produtos

en: Products Per Page
pt-BR: Produtos por página

en: Profile Photos
pt-BR: Fotos de perfil

en: Profile Picture
pt-BR: Foto do perfil

en: Progress
pt-BR: Progresso

en: Progress Bar
pt-BR: Barra de progresso

en: Progress Color
pt-BR: Cor de Progresso

en: Progress Indicator
pt-BR: Indicador de Progresso

en: Progress relative to
pt-BR: Progresso relativo a

en: Progress Tracker
pt-BR: Rastreador de Progresso

en: Project ID
pt-BR: ID do projeto

en: Project not found.
pt-BR: Projeto não encontrado.

en: Protected Posts
pt-BR: Postagens protegidas

en: Pulse
pt-BR: Pulso

en: Pulsing Dots
pt-BR: Pontos Pulsantes

en: Purchase Summary
pt-BR: Resumo da compra

en: Quantity
pt-BR: Quantidade

en: Quantity Borders
pt-BR: Bordas de quantidade

en: Query
pt-BR: Consulta

en: Query ID
pt-BR: ID da consulta

en: Quotation
pt-BR: cotação

en: Quote
pt-BR: Citar

en: Radio
pt-BR: Rádio

en: Radio Buttons
pt-BR: Botões do rádio

en: Random
pt-BR: aleatório

en: Rating
pt-BR: Avaliação

en: Rating Count
pt-BR: Contagem de avaliações

en: Ratio
pt-BR: Razão

en: Reaction
pt-BR: Reação

en: Reactivate License
pt-BR: Reativar licença

en: Read Less Label
pt-BR: Ler menos etiqueta

en: Read More
pt-BR: consulte Mais informação

note: %s: Post title.
en: Read more about %s
pt-BR: Leia mais sobre %s

en: Read More Label
pt-BR: Leia Mais Rótulo

en: Read More Text
pt-BR: Leia Mais Texto

en: Read More »
pt-BR: Consulte Mais informação "

en: reCAPTCHA V3 validation failed, suspected as abusive usage
pt-BR: Falha na validação do reCAPTCHA V3, suspeita de uso abusivo

en: Recent Posts
pt-BR: Postagens recentes

en: Recommend
pt-BR: recomendar

en: Recommended
pt-BR: Recomendado

en: Redirect
pt-BR: redirecionar

en: Redirect After Login
pt-BR: Redirecionar após o login

en: Redirect After Logout
pt-BR: Redirecionar após sair

en: Redirect After Success
pt-BR: Redirecionar após o sucesso

en: Redirect To
pt-BR: Redirecionar para

en: Redirect to link after selected timeout
pt-BR: Redirecionar para o link após o tempo limite selecionado

en: Redirect URL
pt-BR: URL de redirecionamento

en: Referer
pt-BR: Referir

en: Referrer
pt-BR: Referenciador

en: Register
pt-BR: Registro

en: Regular Price
pt-BR: Preço regular

en: Reinstall
pt-BR: Reinstalar

en: Related
pt-BR: Relacionado

en: Related Products
pt-BR: produtos relacionados

en: Reload Editor
pt-BR: Recarregar Editor

en: Remember Me
pt-BR: Lembre de mim

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Remember to add the domain to your %1$sApp Domains%2$s
pt-BR: Lembre-se de adicionar o domínio aos seus %1$sApp Domains%2$s

en: Remote IP
pt-BR: IP remoto

en: Remove icon
pt-BR: Remover ícone

en: Remove Item
pt-BR: Remover item

en: Remove Item Icon
pt-BR: Remover Ícone de Item

en: Remove this item
pt-BR: Remover este item

en: Renderer
pt-BR: Renderizador

en: Renew Now
pt-BR: Renovar agora

en: Renew now
pt-BR: Renovar agora

en: Renew to unlock all Elementor Pro features
pt-BR: Renove para desbloquear todos os recursos do Elementor Pro

note: %s: Widget title.
en: Renew your Elementor Pro subscription to get %s and dozens more Pro widgets to expand your web-creation toolbox.
pt-BR: Renove sua assinatura do Elementor Pro para obter %se dezenas de outros widgets Pro para expandir sua caixa de ferramentas de criação na web.

note: %s: Discount percent.
en: Renew your license today, and get an exclusive, time-limited %s discount.
pt-BR: Renove sua licença hoje e obtenha um desconto %s exclusivo por tempo limitado.

en: Renew your license today, to keep getting feature updates, premium support, Pro widgets & unlimited access to the template library.
pt-BR: Renove sua licença hoje para continuar recebendo atualizações de recursos, suporte premium, widgets Pro e acesso ilimitado à biblioteca de modelos.

en: Repeating Bar
pt-BR: Barra de repetição

note: 1: Saved templates link opening tag. 2: Link closing tag.
en: Replaces the default WooCommerce customer dashboard screen with a custom template. (Don't have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s.)
pt-BR: Substitui a tela padrão do painel do cliente WooCommerce por um modelo personalizado. (Não tem um? Acesse %1$sModelos salvos%2$s.)

note: 1: Saved templates link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Replaces the default WooCommerce Empty Cart screen with a custom template. (Don’t have one? Head over to %1$sSaved Templates%2$s)
pt-BR: Substitui a tela padrão do carrinho vazio do WooCommerce por um modelo personalizado. (Não tem um? Acesse %1$sModelos salvos%2$s)

en: Reply Button
pt-BR: Botão Responder

en: Reply-To
pt-BR: Responder a

en: Request Locked
pt-BR: Solicitação bloqueada

en: Request Parameter
pt-BR: Parâmetro de Solicitação

en: Required
pt-BR: Obrigatório

en: Required Field
pt-BR: Campo obrigatório

en: Required Mark
pt-BR: Marca Exigida

en: Responsive Settings
pt-BR: Configurações responsivas

en: Reverse
pt-BR: Reverter

en: Reverse Time
pt-BR: Hora reversa

en: Review
pt-BR: Análise

en: Review Count
pt-BR: Contagem de avaliações

en: Reviews
pt-BR: Avaliações

en: Revision restored.
pt-BR: Revisão restaurada.

en: Ribbon
pt-BR: Fita

en: Right
pt-BR: Certo

en: Rollback Pro Version
pt-BR: Versão Pro de reversão

en: Rollback to Previous Version
pt-BR: Reverter para a versão anterior

en: Rotate
pt-BR: Girar

en: Rotating
pt-BR: Girando

en: Rotating Text
pt-BR: Texto Rotativo

en: Rounded
pt-BR: Arredondado

en: Rounded Edges
pt-BR: Bordas arredondadas

en: Row
pt-BR: Linha

en: Row Height
pt-BR: Altura da linha

en: Rows
pt-BR: Linhas

en: Rows Gap
pt-BR: Intervalo de Linhas

en: Rubber Band
pt-BR: Elástico de borracha

en: Safari
pt-BR: Safári

en: Sale
pt-BR: Oferta

en: Sale Flash
pt-BR: Flash de venda

en: Sale Price
pt-BR: Preço de venda

en: Sale!
pt-BR: Oferta!

en: Sample Video
pt-BR: Vídeo de amostra

en: Sandbox
pt-BR: Caixa de areia

en: Sandbox Email Account
pt-BR: Conta de E-mail Sandbox

en: Save a widget as global, then add it to multiple areas. All areas will be editable from one single place.
pt-BR: Salve um widget como global e adicione-o a várias áreas. Todas as áreas serão editáveis ​​a partir de um único local.

en: Save and manage all of your form submissions in one single place. All within a simple, intuitive place.
pt-BR: Salve e gerencie todos os seus envios de formulários em um único lugar. Tudo em um lugar simples e intuitivo.

en: Save Your First Global Widget
pt-BR: Salve seu primeiro widget global

en: Scale
pt-BR: Escala

en: Schedule date and time
pt-BR: Agendar data e hora

en: Score Threshold
pt-BR: Limiar de Pontuação

en: Score threshold should be a value between 0 and 1, default: 0.5
pt-BR: O limite de pontuação deve ser um valor entre 0 e 1, padrão: 0,5

en: Scroll
pt-BR: Rolagem

en: Scroll Padding
pt-BR: Preenchimento de rolagem

en: Scroll Snap
pt-BR: Snap de rolagem

en: Scroll Snap makes the viewport stop on a specific position of a section when scrolling ends.
pt-BR: Scroll Snap faz com que a viewport pare em uma posição específica de uma seção quando a rolagem termina.

en: Scroll Snap Stop
pt-BR: Rolar Snap Stop

en: Scroll Speed
pt-BR: Velocidade de rolamento

en: Scrolling Effects
pt-BR: Efeitos de rolagem

en: SDK Token
pt-BR: Token do SDK

en: Search
pt-BR: Procurar

en: Search & Select
pt-BR: Pesquisar e selecionar

en: Search Engines
pt-BR: Mecanismos de busca

en: Search Font
pt-BR: fonte de pesquisa

en: Search Font Types
pt-BR: Tipos de fonte de pesquisa

en: Search Form
pt-BR: Formulário de pesquisa

en: Search Icon Set
pt-BR: Conjunto de Ícones de Pesquisa

en: Search Results
pt-BR: Procurar Resultados

note: %s: Search term.
en: Search Results for: %s
pt-BR: Resultados da pesquisa para: %s

en: Search Term
pt-BR: Termo de pesquisa

en: Second item on the list
pt-BR: Segundo item da lista

en: Secondary Color
pt-BR: Cor Secundária

en: Seconds
pt-BR: Segundos

en: Secret Key
pt-BR: Chave secreta

en: Section
pt-BR: Seção

en: Section Title
pt-BR: Título da seção

en: Section Titles
pt-BR: Títulos de seção

en: Sections
pt-BR: Seções

en: Select
pt-BR: Selecione

note: %s: Font file format.
en: Select .%s file
pt-BR: Selecione o arquivo .%s

en: Select a Location
pt-BR: Selecione um local

en: Select a page
pt-BR: Selecione uma página

en: Select field
pt-BR: Selecione o campo

en: Select Post Type
pt-BR: Selecione o tipo de postagem

en: Select Roles
pt-BR: Selecionar Funções

en: Select sections of the cart to customize:
pt-BR: Selecione as seções do carrinho para personalizar:

en: Select the pages you want to use as your default WooCommerce shop pages
pt-BR: Selecione as páginas que deseja usar como páginas padrão da loja WooCommerce

en: Select...
pt-BR: Selecione...

en: Selected Text
pt-BR: Texto Selecionado

en: Selection Color
pt-BR: Cor de seleção

en: Selector
pt-BR: Seletor

en: Self Hosted
pt-BR: Auto-hospedado

en: Send
pt-BR: Enviar

en: Send Additional Data to Drip
pt-BR: Enviar dados adicionais para gotejamento

en: Send all form fields to drip as custom fields
pt-BR: Envie todos os campos do formulário para gotejamento como campos personalizados

en: Send As
pt-BR: Enviar como

en: Send Voice Mail
pt-BR: Enviar correio de voz

en: Separate emails with commas
pt-BR: Separe os e-mails com vírgulas

en: Separate Font Types with commas
pt-BR: Separe os tipos de fonte com vírgulas

en: Separator
pt-BR: Separador

en: Separator Between
pt-BR: Separador Entre

en: Separator Color
pt-BR: Cor do Separador

en: Separator Width
pt-BR: Largura do Separador

en: Sequence Duration
pt-BR: Duração da Sequência

en: Sequenced Animation
pt-BR: Animação Sequenciada

en: Server Error
pt-BR: erro de servidor

en: Session
pt-BR: Sessão

en: Sessions
pt-BR: Sessões

note: %s: The `|` separate char.
en: Set custom attributes for the wrapper element. Each attribute in a separate line. Separate attribute key from the value using %s character.
pt-BR: Defina atributos customizados para o elemento wrapper. Cada atributo em uma linha separada. Separe a chave de atributo do valor usando o caractere %s.

en: Set custom Hotspot size that will only affect this specific hotspot.
pt-BR: Defina o tamanho do ponto de acesso personalizado que afetará apenas este ponto de acesso específico.

en: Set custom style that will only affect this specific slide.
pt-BR: Defina um estilo personalizado que afetará apenas este slide específico.

en: Set custom Tooltip opening that will only affect this specific hotspot.
pt-BR: Defina a abertura personalizada da dica de ferramenta que afetará apenas este ponto de acesso específico.

en: Set how many slides are scrolled per swipe.
pt-BR: Defina quantos slides são rolados por furto.

en: Set the conditions that determine where your %s is used throughout your site.
pt-BR: Defina as condições que determinam onde seu %s é usado em todo o site.

en: Set to `Disable` in order to use your Theme's or WooCommerce's mini-cart template instead of Elementor's.
pt-BR: Defina como 'Desativar' para usar o modelo de mini-carrinho do seu Tema ou WooCommerce em vez do Elementor.

en: Set to include parent comment (if URL is a reply).
pt-BR: Defina para incluir o comentário principal (se o URL for uma resposta).

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up on the page. This only affects the frontend.
pt-BR: Defina como Sim para evitar que postagens duplicadas apareçam na página. Isso afeta apenas o front-end.

en: Set to Yes to avoid duplicate posts from showing up. This only effects the frontend.
pt-BR: Defina como Sim para evitar a exibição de postagens duplicadas. Isso afeta apenas o front-end.

note: 1: Integration label, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: Set your %1$s in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
pt-BR: Defina seus %1$s nas %2$sConfigurações de Integração%3$s.

note: 1: Setting Page Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: Set your Facebook App ID in the %1$sIntegrations Settings%2$s
pt-BR: Defina seu ID do aplicativo do Facebook em %1$sConfigurações de integração%2$s

en: Setting a ‘Before’ date will show all the posts published until the chosen date (inclusive).
pt-BR: Definir uma data 'Antes' mostrará todos os posts publicados até a data escolhida (inclusive).

en: Setting an ‘After’ date will show all the posts published since the chosen date (inclusive).
pt-BR: Definir uma data 'Depois' mostrará todos os posts publicados desde a data escolhida (inclusive).

en: Settings
pt-BR: Configurações

en: Shake
pt-BR: Sacudir

en: Shape
pt-BR: Forma

[ctx: Shapes]
en: Circle
pt-BR: Círculo

[ctx: Shapes]
en: Curly
pt-BR: Encaracolado

[ctx: Shapes]
en: Double
pt-BR: Dobro

[ctx: Shapes]
en: Double Underline
pt-BR: Sublinhado Duplo

[ctx: Shapes]
en: Strikethrough
pt-BR: Tachado

[ctx: Shapes]
en: Underline
pt-BR: Sublinhado

[ctx: Shapes]
en: Underline Zigzag
pt-BR: Ziguezague Sublinhado

en: Share Button
pt-BR: Botão Compartilhar

en: Share Buttons
pt-BR: Botões de compartilhamento

en: Share on %s
pt-BR: Compartilhar em %s

en: Sharing
pt-BR: Compartilhamento

en: Shipping Address
pt-BR: Endereço para envio

en: Shipping Details
pt-BR: Detalhes de envio

en: shipping fee
pt-BR: taxa de envio

en: Shipping Price
pt-BR: Preço de envio

en: Shop Page
pt-BR: Página da loja

en: Short Description
pt-BR: Pequena descrição

en: Shortcode
pt-BR: Código curto

en: Shorten
pt-BR: Encurtar

en: Show
pt-BR: Mostrar

en: Show after X page views
pt-BR: Mostrar após X visualizações de página

en: Show after X sessions
pt-BR: Mostrar após X sessões

en: Show All
pt-BR: Mostre tudo

en: Show captions if available (only on desktop).
pt-BR: Mostrar legendas, se disponíveis (somente na área de trabalho).

en: Show Close Button After
pt-BR: Mostrar Botão Fechar Depois

en: Show Home Title
pt-BR: Mostrar título da página inicial

en: Show Image
pt-BR: Mostrar imagem

en: Show Label
pt-BR: Mostrar etiqueta

en: Show Less
pt-BR: Mostre menos

en: Show Message
pt-BR: Mostrar mensagem

en: Show More
pt-BR: Mostre mais

en: Show on browsers
pt-BR: Mostrar em navegadores

en: Show on devices
pt-BR: Mostrar em dispositivos

en: Show Profile
pt-BR: Mostrar perfil

en: Show Quantity
pt-BR: Mostrar quantidade

en: Show Result Count
pt-BR: Mostrar contagem de resultados

en: Show Text
pt-BR: Mostrar texto

en: Show the full text of the post
pt-BR: Mostrar o texto completo da postagem

en: Show Thumbnail
pt-BR: Mostrar miniatura

en: Show Title
pt-BR: Mostrar título

en: Show up to X times
pt-BR: Apareça até X vezes

en: Show when arriving from
pt-BR: Mostrar ao chegar de

en: Side Cart
pt-BR: Carrinho Lateral

en: Single
pt-BR: Solteiro

en: Single Page
pt-BR: Página Única

en: Single Pages
pt-BR: Páginas únicas

en: Single Post
pt-BR: Postagem única

en: Single Posts
pt-BR: Postagens únicas

en: Single Product
pt-BR: Produto único

en: Single Product Page
pt-BR: Página de produto único

en: Single Products
pt-BR: Produtos individuais

en: Singles
pt-BR: Músicas

en: Site Key
pt-BR: Chave do local

en: Site Tagline
pt-BR: Slogan do site

en: Site Title
pt-BR: titulo do site

en: Site URL
pt-BR: URL do site

en: Sitemap
pt-BR: Mapa do site

en: Size
pt-BR: Tamanho

en: Skin
pt-BR: Pele

en: Skype
pt-BR: skype

en: Slack
pt-BR: folga

en: Slide
pt-BR: Deslizar

en: Slide 1 Heading
pt-BR: Título do Slide 1

en: Slide 2 Heading
pt-BR: Título do Slide 2

en: Slide 3 Heading
pt-BR: Título do slide 3

en: Slide By Direction
pt-BR: Deslize por direção

en: Slide Heading
pt-BR: Cabeçalho do Slide

en: Slide In Down
pt-BR: Deslize para baixo

en: Slide In Left
pt-BR: Deslize para a esquerda

en: Slide In Right
pt-BR: Deslizar para direita

en: Slide In Up
pt-BR: Deslizar para cima

en: Slide Out Down
pt-BR: Deslize para baixo

en: Slide Out Left
pt-BR: Deslize para a esquerda

en: Slide Out Right
pt-BR: Deslize para a direita

en: Slide Out Up
pt-BR: Deslize para cima

en: Slider Options
pt-BR: Opções do controle deslizante

en: Slides on Scroll
pt-BR: Slides na rolagem

en: Slides Per View
pt-BR: Slides por visualização

en: Slides to display
pt-BR: Slides para exibir

en: Slides to Scroll
pt-BR: Slides para rolar

en: Slideshow
pt-BR: apresentação de slides

en: Slug
pt-BR: lesma

en: Small
pt-BR: Pequeno

en: Small Header
pt-BR: Cabeçalho pequeno

en: Snap Position
pt-BR: Posição de Encaixe

en: Soft Beat
pt-BR: batida suave

en: Solid
pt-BR: Sólido

en: Something went wrong
pt-BR: algo deu errado

en: Something went wrong, please refresh the page.
pt-BR: Algo deu errado, atualize a página.

en: Source
pt-BR: Fonte

en: Source Type
pt-BR: Tipo de fonte

en: Space Between
pt-BR: Espaço entre

en: Space between Items
pt-BR: Espaço entre os itens

en: Spacing
pt-BR: Espaçamento

en: Speed
pt-BR: Velocidade

en: Spinner Color
pt-BR: Cor giratória

en: Spinning
pt-BR: Fiação

en: Square
pt-BR: Quadrado

en: Stacked
pt-BR: Empilhado

en: Standard
pt-BR: Padrão

en: Star Color
pt-BR: cor da estrela

en: Star Size
pt-BR: Tamanho da estrela

en: Start
pt-BR: Começar

en: Start by creating a master item. All the other instances in the grid will match this design. Then go back to the widget in the editor panel and assign both a template and a source of content. Your grid should populate automatically.
pt-BR: Comece criando um item mestre. Todas as outras instâncias na grade corresponderão a esse design. Em seguida, volte para o widget no painel do editor e atribua um modelo e uma fonte de conteúdo. Sua grade deve ser preenchida automaticamente.

en: Start Point
pt-BR: Ponto de partida

en: Stay In Column
pt-BR: Permanecer na coluna

en: Step
pt-BR: Etapa

en: Step Buttons
pt-BR: Botões de Passo

en: Steps
pt-BR: Passos

en: Steps Settings
pt-BR: Configurações de Etapas

en: Sticky
pt-BR: Pegajoso

en: Sticky On
pt-BR: Aderido

en: Sticky Right Column
pt-BR: Coluna Direita Fixa

en: Sticky-posts ordering is visible on frontend only
pt-BR: Ordenação de postagens fixas é visível apenas no frontend

en: Stock Status
pt-BR: Status do Estoque

en: Stretch
pt-BR: Esticar

en: Stretch the dropdown of the menu to full width.
pt-BR: Estique a lista suspensa do menu até a largura total.

en: Stripe
pt-BR: Listra

en: Stripe Button
pt-BR: Botão Listrado

en: Stripe test environment
pt-BR: Ambiente de teste de distribuição

en: Style
pt-BR: Estilo

en: Style the dropdown box that contains menu items.
pt-BR: Estilize a caixa suspensa que contém os itens de menu.

en: Styles apply to items when the menu switches to dropdown layout
pt-BR: Os estilos se aplicam aos itens quando o menu muda para o layout suspenso

en: Sub Title
pt-BR: Legenda

en: Subject
pt-BR: Assunto

en: Submenu Indicator
pt-BR: Indicador de submenu

en: Submission ID
pt-BR: ID de envio

en: Submission not found or not in trash.
pt-BR: Envio não encontrado ou não na lixeira.

en: Submission not found.
pt-BR: Envio não encontrado.

en: Submissions
pt-BR: Envios

en: Submit
pt-BR: Enviar

en: Submit Button
pt-BR: Botão de envio

en: Subscriber already exists.
pt-BR: O assinante já existe.

en: Subscription
pt-BR: Inscrição

en: Success
pt-BR: Sucesso

en: Success Message
pt-BR: Mensagem de sucesso

en: Success Message Color
pt-BR: Cor da mensagem de sucesso

en: SVG fonts allow SVG to be used as glyphs when displaying text, Used by Legacy iOS
pt-BR: As fontes SVG permitem que o SVG seja usado como glifos ao exibir texto, usado pelo Legacy iOS

en: Swing
pt-BR: Balanço

en: Switch Account
pt-BR: Mudar de conta

en: Switch on comments from either the discussion box on the WordPress post edit screen or from the WordPress discussion settings.
pt-BR: Ative os comentários na caixa de discussão na tela de edição de postagem do WordPress ou nas configurações de discussão do WordPress.

en: Sync Project
pt-BR: Sincronizar Projeto

en: Tab #1
pt-BR: Aba nº 1

en: Tab #2
pt-BR: Guia nº 2

en: Tab 1 Name
pt-BR: Nome da guia 1

en: Tab 2 Name
pt-BR: Nome da guia 2

en: Tab Name
pt-BR: Nome da guia

en: Table
pt-BR: Mesa

en: Table of Contents
pt-BR: Índice

en: Tabs
pt-BR: Guias

en: Tabs Position
pt-BR: Posição das guias

en: Tada
pt-BR: Então

en: Tag
pt-BR: Marcação

en: Tags
pt-BR: Tag

en: Take me there
pt-BR: me leve lá

en: Target URL
pt-BR: Alvo URL

en: Tax
pt-BR: Imposto

en: Tax Percentage
pt-BR: Porcentagem de imposto

en: Tax Rate
pt-BR: Taxa de imposto

en: Taxonomy
pt-BR: Taxonomia

en: Template
pt-BR: Modelo

en: Templates
pt-BR: Modelos

en: Term
pt-BR: Prazo

en: Terms
pt-BR: Termos

en: Terms & Conditions
pt-BR: termos e Condições

en: Terms are items in a taxonomy. The available taxonomies are: Categories, Tags, Formats and custom taxonomies.
pt-BR: Termos são itens em uma taxonomia. As taxonomias disponíveis são: Categorias, Tags, Formatos e taxonomias personalizadas.

en: Test Secret key
pt-BR: Chave secreta de teste

en: Testimonial Carousel
pt-BR: Carrossel de Depoimentos

en: Text
pt-BR: Texto

en: Text  Align
pt-BR: Alinhamento de texto

en: Text Align
pt-BR: Alinhamento de texto

en: Text Color
pt-BR: Cor do texto

en: Text Padding
pt-BR: Preenchimento de texto

[ctx: Text Shadow Control]
en: Shadow
pt-BR: Sombra

en: Text Wrap
pt-BR: Quebra automática de texto

en: Textarea
pt-BR: área de texto

en: Thank You. Your order has been received.
pt-BR: Obrigado. Seu pedido foi recebido.

en: The "Collapse" option should only be used if the Table of Contents is made sticky
pt-BR: A opção "Recolher" só deve ser usada se o Índice estiver fixo

note: %s: Widget name.
en: The %s Widget was not found in your template.
pt-BR: O Widget %s não foi encontrado em seu modelo.

en: The Captcha field cannot be blank. Please enter a value.
pt-BR: O campo Captcha não pode ficar em branco. Por favor insira um valor.

en: The editor preview might look different from the live site. Please make sure to check the frontend.
pt-BR: A visualização do editor pode parecer diferente do site ativo. Certifique-se de verificar o front-end.

en: The field accepts only numbers and phone characters (#, -, *, etc).
pt-BR: O campo aceita apenas números e caracteres de telefone (#, -, *, etc).

en: The field should be in HH:MM format.
pt-BR: O campo deve estar no formato HH:MM.

note: %s: The value of min field.
en: The field value must be greater than or equal to %s.
pt-BR: O valor do campo deve ser maior ou igual a %s.

note: %s: The value of max field.
en: The field value must be less than or equal to %s.
pt-BR: O valor do campo deve ser menor ou igual a %s.

en: The footer template allows you to easily design and edit custom WordPress footers without the limits of your theme’s footer design constraints
pt-BR: O modelo de rodapé permite que você crie e edite facilmente rodapés personalizados do WordPress sem os limites das restrições de design do rodapé do seu tema

en: The header template allows you to easily design and edit custom WordPress headers so you are no longer constrained by your theme’s header design limitations.
pt-BR: O modelo de cabeçalho permite que você crie e edite facilmente cabeçalhos personalizados do WordPress para que você não fique mais limitado pelas limitações de design do cabeçalho do seu tema.

en: The hover effect is inactive while editing. Preview your page to see it in action.
pt-BR: O efeito de foco fica inativo durante a edição. Visualize sua página para vê-la em ação.

en: The Icon Set prefix already exists in your site. In order to avoid conflicts we recommend to use a unique prefix per Icon Set.
pt-BR: O prefixo Conjunto de Ícones já existe em seu site. Para evitar conflitos, recomendamos o uso de um prefixo exclusivo por conjunto de ícones.

en: The note you are looking for was not found.
pt-BR: A nota que você está procurando não foi encontrada.

en: The response parameter is invalid or malformed.
pt-BR: O parâmetro de resposta é inválido ou malformado.

en: The response parameter is missing.
pt-BR: O parâmetro de resposta está ausente.

en: The secret parameter is invalid or malformed.
pt-BR: O parâmetro secreto é inválido ou malformado.

en: The secret parameter is missing.
pt-BR: O parâmetro secreto está ausente.

en: The style of this widget is often affected by your theme and plugins. If you experience any such issue, try to switch to a basic theme and deactivate related plugins.
pt-BR: O estilo deste widget geralmente é afetado por seu tema e plugins. Se você tiver algum desses problemas, tente mudar para um tema básico e desativar os plug-ins relacionados.

en: The Theme Comments skin uses the currently active theme comments design and layout to display the comment form and comments.
pt-BR: A capa Comentários do tema usa o design e o layout dos comentários do tema atualmente ativos para exibir o formulário de comentário e os comentários.

note: 1: upload_max_filesize, 2: php.ini
en: The uploaded file exceeds the %1$s directive in %2$s.
pt-BR: O arquivo carregado excede a diretiva %1$s em %2$s.

note: %s: MAX_FILE_SIZE
en: The uploaded file exceeds the %s directive that was specified in the HTML form.
pt-BR: O arquivo carregado excede a diretiva %s especificada no formulário HTML.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
pt-BR: O arquivo carregado foi carregado apenas parcialmente.

en: The Web Open Font Format 2, Used by Super Modern Browsers
pt-BR: O Web Open Font Format 2, usado por navegadores supermodernos

en: The Web Open Font Format, Used by Modern Browsers
pt-BR: O formato Web Open Font, usado por navegadores modernos

en: The zip file provided is not supported!
pt-BR: O arquivo zip fornecido não é suportado!

en: Theme
pt-BR: Tema

en: Theme Builder
pt-BR: Construtor de temas

en: Theme Comments
pt-BR: Comentários do tema

en: There are no menus in your site.
pt-BR: Não há menus em seu site.

en: There is no error, the file uploaded with success.
pt-BR: Não há erro, o arquivo foi carregado com sucesso.

en: There is nothing to export.
pt-BR: Não há nada para exportar.

en: There was an error while trying to upload your file.
pt-BR: Ocorreu um erro ao tentar enviar seu arquivo.

en: These keys will serve as your default API key for all stripe implementations on your site.
pt-BR: Essas chaves servirão como sua chave de API padrão para todas as implementações de distribuição em seu site.

en: These messages override Stripe's error messages.
pt-BR: Essas mensagens substituem as mensagens de erro do Stripe.

en: Third item on the list
pt-BR: Terceiro item da lista

en: This affects the types of widgets and templates you can use for your master item.
pt-BR: Isso afeta os tipos de widgets e modelos que você pode usar para seu item mestre.

en: This control confines the Table of Contents to heading elements under a specific container
pt-BR: Este controle limita o Índice a elementos de cabeçalho em um contêiner específico

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: This feature is currently an experiment, you can turn it on in Elementor > Settings > %1$sExperiments%2$s.
pt-BR: Este recurso é atualmente um experimento, você pode ativá-lo em Elementor > Configurações > %1$sExperimentos%2$s.

en: This field is required.
pt-BR: Este campo é obrigatório.

en: This file exceeds the maximum allowed size.
pt-BR: Este arquivo excede o tamanho máximo permitido.

en: This file type is not allowed.
pt-BR: Este tipo de arquivo não é permitido.

en: This is an example of a WooCommerce notice. (You won't see this while previewing your site.)
pt-BR: Este é um exemplo de aviso WooCommerce. (Você não verá isso ao visualizar seu site.)

en: This is how an error notice would look.
pt-BR: É assim que um aviso de erro ficaria.

en: This is how WooCommerce provides an info notice.
pt-BR: É assim que o WooCommerce fornece um aviso de informação.

en: This is text element
pt-BR: Este é um elemento de texto

en: This is the address given to you by PayPal when you set up a sandbox with your developer account. You can use the sandbox to test your purchase flow.
pt-BR: Este é o endereço fornecido a você pelo PayPal quando você configura um sandbox com sua conta de desenvolvedor. Você pode usar o sandbox para testar seu fluxo de compra.

en: This is the heading
pt-BR: Este é o título

en: This is the page color behind your loading animation
pt-BR: Esta é a cor da página por trás da animação de carregamento

en: This is what a WooCommerce message notice looks like.
pt-BR: É assim que um aviso de mensagem do WooCommerce se parece.

en: This message is not visible to site visitors.
pt-BR: Esta mensagem não é visível para os visitantes do site.

en: This option will allow the right column (e.g, Cart Totals) to be sticky while scrolling.
pt-BR: Esta opção permitirá que a coluna da direita (por exemplo, Cart Totals) seja fixa durante a rolagem.

en: This page is
pt-BR: esta página é

en: This post is password protected. Enter the password to view comments.
pt-BR: Esta postagem é protegida por senha. Digite a senha para ver os comentários.

en: This template includes the header, full-width content and footer
pt-BR: Este modelo inclui o cabeçalho, conteúdo de largura total e rodapé

en: Thumbnail
pt-BR: Miniatura

en: Thumbnails
pt-BR: Miniaturas

en: Time
pt-BR: Tempo

en: Time Format
pt-BR: Formato de hora

en: Timeline
pt-BR: Linha do tempo

en: Times
pt-BR: Horários

en: Timestamp
pt-BR: carimbo de data/hora

en: Timezone
pt-BR: Fuso horário

en: Title
pt-BR: Título

en: Title & Description
pt-BR: Descrição do título

en: Title Color
pt-BR: Cor do Título

en: Title HTML Tag
pt-BR: Título HTML Tag

en: Titles
pt-BR: Títulos

en: Titles & Totals
pt-BR: Títulos e Totais

en: Titles &amp; Totals
pt-BR: Títulos e Totais

en: To
pt-BR: Para

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To change the design of your notices, go to your %1$sWooCommerce Settings%2$s
pt-BR: Para alterar o design de seus avisos, acesse %1$sConfigurações do WooCommerce%2$s

en: To change the Products Archive’s layout, go to Appearance > Customize.
pt-BR: Para alterar o layout do Arquivo de produtos, vá para Aparência > Personalizar.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To edit the title of your site, go to %1$sSite Identity%2$s.
pt-BR: Para editar o título do seu site, vá para %1$sIdentidade do Site%2$s.

note: 1: Link opening tag, 2: Link closing tag.
en: To integrate with our forms you need an %1$sAPI Key%2$s.
pt-BR: Para integrar com nossos formulários, você precisa de uma %1$sAPI Key%2$s.

en: To Left
pt-BR: Para a esquerda

en: To manage these options, go to your Stripe account > Products >  Tax Rates.
pt-BR: Para gerenciar essas opções, acesse sua conta Stripe > Produtos > Alíquotas.

en: To Right
pt-BR: Para a direita

en: To use reCAPTCHA V3, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA V3.
pt-BR: Para usar o reCAPTCHA V3, você precisa adicionar a chave API e concluir o processo de configuração em Painel > Elementor > Configurações > Integrações > reCAPTCHA V3.

en: To use reCAPTCHA, you need to add the API Key and complete the setup process in Dashboard > Elementor > Settings > Integrations > reCAPTCHA.
pt-BR: Para usar o reCAPTCHA, você precisa adicionar a chave API e concluir o processo de configuração em Painel > Elementor > Configurações > Integrações > reCAPTCHA.

en: To view the validation badge, switch to preview mode
pt-BR: Para visualizar o selo de validação, mude para o modo de visualização

en: Toggle
pt-BR: Alternar

en: Toggle Align
pt-BR: Alternar alinhamento

en: Toggle Button
pt-BR: Botão Alternar

en: Toggle Icon
pt-BR: Alternar ícone

en: Toggle Popup
pt-BR: Alternar pop-up

en: Toolset
pt-BR: conjunto de ferramentas

en: Tooltip
pt-BR: Dica de ferramenta

en: Tooltip Content
pt-BR: Conteúdo da dica de ferramenta

en: Top
pt-BR: Principal

en: Top Bar
pt-BR: Barra superior

en: Totals
pt-BR: Totais

en: Tracker
pt-BR: Rastreador

en: Tracker Background
pt-BR: Plano de fundo do rastreador

en: Tracker Type
pt-BR: Tipo de Rastreador

en: Transaction Type
pt-BR: Tipo de transação

en: Transactions made through your PayPal button will be registered under this account.
pt-BR: As transações feitas através do seu botão do PayPal serão registradas nesta conta.

en: Transition
pt-BR: Transição

en: Transition Duration
pt-BR: Duração da transição

en: Transition Speed
pt-BR: Velocidade de transição

en: Transparency
pt-BR: Transparência

en: Trigger
pt-BR: Acionar

en: TrueType Fonts, Used for better supporting Safari, Android, iOS
pt-BR: Fontes TrueType, usadas para melhor suporte ao Safari, Android, iOS

en: Try it Now
pt-BR: Tente agora

en: Tweet
pt-BR: Tweetar

en: Tweet Button
pt-BR: Botão Tweetar

en: Two columns
pt-BR: Duas colunas

en: Two Way Progress Bar
pt-BR: Barra de progresso bidirecional

en: Type
pt-BR: Tipo

en: TypeKit partners with the world’s leading type foundries to bring thousands of beautiful fonts to designers every day.
pt-BR: A TypeKit faz parceria com as principais fundições de tipos do mundo para trazer milhares de belas fontes para designers todos os dias.

en: Typography
pt-BR: Tipografia

en: UI Color
pt-BR: Cor da IU

en: UI Hover Color
pt-BR: Cor da interface do usuário

en: Underline
pt-BR: Sublinhado

en: Unknown
pt-BR: Desconhecido

en: Unknown error.
pt-BR: Erro desconhecido.

en: Unlink
pt-BR: Desvincular

en: Unlink from global
pt-BR: Desvincular do global

en: Unmarked Color
pt-BR: Cor não marcada

en: Unmarked Style
pt-BR: Estilo não marcado

en: Unsupported
pt-BR: sem suporte

en: Up
pt-BR: Acima

en: Update
pt-BR: Atualizar

en: Update Cart
pt-BR: Atualizar carrinho

en: Update Cart Automatically
pt-BR: Atualizar Carrinho Automaticamente

en: Update Cart Button
pt-BR: Botão Atualizar Carrinho

en: Update Font Type
pt-BR: Atualizar tipo de fonte

en: Update Now
pt-BR: Atualizar agora

en: Update Shipping Button
pt-BR: Atualizar botão de envio

en: Updated At
pt-BR: Atualizado em

en: Updated At GMT
pt-BR: Atualizado em GMT

en: Updates to the cart (e.g., a removed item) via Ajax. The cart will update without refreshing the whole page.
pt-BR: Atualizações no carrinho (por exemplo, um item removido) via Ajax. O carrinho será atualizado sem atualizar a página inteira.

en: Upgrade now
pt-BR: Atualize agora

en: Upload
pt-BR: Carregar

en: Upload directory is not writable or does not exist.
pt-BR: O diretório de upload não é gravável ou não existe.

note: %s: Font file format.
en: Upload font .%s file
pt-BR: Carregar arquivo de fonte .%s

en: Upload JSON File
pt-BR: Carregar arquivo JSON

en: Uploading&hellip;
pt-BR: Enviando…

en: URL Field
pt-BR: Campo de URL

en: URL Format
pt-BR: Formato de URL

note: 1: Break line tag.
en: Use "selector" to target wrapper element. Examples:%1$sselector {color: red;} // For main element%1$sselector .child-element {margin: 10px;} // For child element%1$s.my-class {text-align: center;} // Or use any custom selector
pt-BR: Use "seletor" para direcionar o elemento wrapper. Exemplos:%1$sselector {color: red;} // Para o elemento principal%1$sselector .child-element {margin: 10px;} // Para o elemento filho%1$s.my-class {text-align: center ;} // Ou use qualquer seletor personalizado

note: %s: Widget title.
en: Use %s widget and dozens more pro features to extend your toolbox and build sites faster and better.
pt-BR: Use o widget %s e dezenas de outros recursos profissionais para ampliar sua caixa de ferramentas e criar sites com mais rapidez e qualidade.

note: %s: Allowed data letters (see: http://php.net/manual/en/function.date.php). %s: Allowed time letters (see: http://php.net/manual/en/function.time.php).
en: Use the letters: %s
pt-BR: Use as letras: %s

en: Use them on your live site - not while testing.
pt-BR: Use-os em seu site ao vivo - não durante o teste.

en: Use this field to set a custom API Key for the current form
pt-BR: Use este campo para definir uma chave de API personalizada para o formulário atual

en: Use this field to set a custom API URL for the current form
pt-BR: Use este campo para definir um URL de API personalizado para o formulário atual

en: Use this setting to skip over posts (e.g. '2' to skip over 2 posts).
pt-BR: Use esta configuração para pular postagens (por exemplo, '2' para pular 2 postagens).

en: User Agent
pt-BR: Agente de usuário

en: User ID
pt-BR: ID do usuário

en: User Info
pt-BR: informação de usuário

en: User IP
pt-BR: IP do usuário

en: User Meta
pt-BR: meta do usuário

en: User Profile Picture
pt-BR: Foto do perfil do usuário

en: Username
pt-BR: Nome de usuário

en: Username Label
pt-BR: Rótulo de nome de usuário

en: Username or Email Address
pt-BR: Nome de Usuário ou Endereço de Email

en: Username Placeholder
pt-BR: Espaço reservado para nome de usuário

en: Validate API Key
pt-BR: Validar chave de API

en: Validate Kit ID
pt-BR: Validar ID do Kit

en: Validate Live API Key
pt-BR: Validar chave de API ao vivo

en: Validate Test API Key
pt-BR: Validar chave de API de teste

en: Variations
pt-BR: variações

en: Vertical Align
pt-BR: Alinhamento Vertical

en: Vertical Orientation
pt-BR: Orientação Vertical

en: Vertical Padding
pt-BR: Preenchimento Vertical

en: Vertical Position
pt-BR: Posição vertical

en: Vertical Scroll
pt-BR: Rolagem Vertical

en: Video
pt-BR: Vídeo

en: Video Count
pt-BR: Contagem de vídeo

en: Video Link
pt-BR: Link de vídeo

en: Video Playlist
pt-BR: lista de reprodução de vídeo

en: Video URL
pt-BR: URL do vídeo

en: Video Width
pt-BR: Largura do vídeo

en: Videos
pt-BR: Vídeos

en: View
pt-BR: Visualizar

en: View Cart
pt-BR: Ver carrinho

en: View details
pt-BR: Ver detalhes

en: View Elementor Pro Changelog
pt-BR: Exibir registro de alterações do Elementor Pro

en: View Font
pt-BR: Ver fonte

en: View Icon
pt-BR: Exibir ícone

en: View Site
pt-BR: Ver site

en: Viewport
pt-BR: Janela de exibição

en: Vimeo
pt-BR: vimeo

en: Visible only if selected step type contains "Icon"
pt-BR: Visível apenas se o tipo de etapa selecionado contiver "Ícone"

en: Visitor
pt-BR: Visitante

en: Want to activate this website by a different license?
pt-BR: Deseja ativar este site com uma licença diferente?

en: Want to continue using Pro to build your website? Choose the plan that's right for you!
pt-BR: Quer continuar usando o Pro para construir seu site? Escolha o plano ideal para você!

en: Want to deactivate the license for any reason?
pt-BR: Deseja desativar a licença por qualquer motivo?

en: Want to give access only to content?
pt-BR: Quer dar acesso apenas ao conteúdo?

en: Want to keep creating secure and high-performing websites? Renew your subscription to regain access to all of the Elementor Pro widgets, templates, updates & more
pt-BR: Quer continuar criando sites seguros e de alto desempenho? Renove sua assinatura para recuperar o acesso a todos os widgets, modelos, atualizações e muito mais do Elementor Pro

en: Want to learn more about Elementor library?
pt-BR: Quer saber mais sobre a biblioteca Elementor?

en: Warning
pt-BR: Aviso

en: Warning: Please backup your database before making the rollback.
pt-BR: Aviso: Faça backup de seu banco de dados antes de fazer o rollback.

en: Watched Icon
pt-BR: ícone assistido

en: Waze
pt-BR: waze

en: Webhook URL
pt-BR: URL do webhook

en: Website
pt-BR: Local na rede Internet

en: Week
pt-BR: Semana

en: Weekly
pt-BR: Semanalmente

en: Weeks
pt-BR: Semanas

en: Weight
pt-BR: Peso

en: Welcome to Elementor Pro!
pt-BR: Bem-vindo ao Elementor Pro!

en: What is a 404 Page Template?
pt-BR: O que é um modelo de página 404?

en: What is a Footer Template?
pt-BR: O que é um modelo de rodapé?

en: What is a Header Template?
pt-BR: O que é um modelo de cabeçalho?

en: What is a loop?
pt-BR: O que é um loop?

en: What is a Products Archive Template?
pt-BR: O que é um modelo de arquivo de produtos?

en: What is a Search Results Template?
pt-BR: O que é um modelo de resultados de pesquisa?

en: What is a Single Page Template?
pt-BR: O que é um modelo de página única?

en: What is a Single Post Template?
pt-BR: O que é um modelo de postagem única?

en: What is a Single Product Template?
pt-BR: O que é um modelo de produto único?

en: What is an Archive Template?
pt-BR: O que é um modelo de arquivo?

en: WhatsApp
pt-BR: Whatsapp

en: When arriving from specific URL
pt-BR: Ao chegar de um URL específico

en: Where Do You Want to Display Your %s?
pt-BR: Onde você deseja exibir seu %s?

en: Whole Box
pt-BR: caixa inteira

en: Whole Slide
pt-BR: Slide inteiro

en: Width
pt-BR: Largura

en: With the new Theme Builder you can visually manage every part of your site intuitively, making the task of designing a complete website that much easier
pt-BR: Com o novo Theme Builder, você pode gerenciar visualmente todas as partes do seu site de forma intuitiva, tornando a tarefa de criar um site completo muito mais fácil

en: Within
pt-BR: Dentro de

en: Wobble
pt-BR: oscilar

en: Woo - Products-
pt-BR: Woo - Produtos-

en: Woo - Single Elements
pt-BR: Woo - Elementos Únicos

en: WooCommerce Breadcrumbs
pt-BR: Breadcrumbs WooCommerce

en: WooCommerce Notices
pt-BR: Avisos WooCommerce

en: WooCommerce Pages
pt-BR: Páginas WooCommerce

en: Word Wrap
pt-BR: Quebra de linha

en: WordPress Menu
pt-BR: Menu WordPress

en: X Anchor Point
pt-BR: X ponto de ancoragem

en: Y Anchor Point
pt-BR: Ponto de Ancoragem Y

en: Yahoo Calendar
pt-BR: Calendário do Yahoo

note: Yearly archive title. %s: Year.
en: Year: %s
pt-BR: Ano: %s

en: Yearly
pt-BR: Anual

[ctx: yearly archives date format]
en: Y
pt-BR: E

en: Yes
pt-BR: Sim

note: 1: App ID, 2: Setting Page Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are connected to Facebook App %1$s, %2$sChange App%3$s
pt-BR: Você está conectado ao aplicativo do Facebook %1$s, %2$sAlterar aplicativo%3$s

note: 1: User display name, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are Logged in as %1$s (%2$sLogout%3$s)
pt-BR: Você está logado como %1$s (%2$sLogout%3$s)

en: You are not autorized to view this Note. Please contact your admin.
pt-BR: Você não está autorizado a visualizar esta Nota. Entre em contato com seu administrador.

note: 1: Integration label, 2: Link opening tag, 3: Link closing tag.
en: You are using %1$s set in the %2$sIntegrations Settings%3$s.
pt-BR: Você está usando %1$s definido em %2$sIntegrations Settings%3$s.

note: %s: Integration label.
en: You can also set a different %s by choosing "Custom".
pt-BR: Você também pode definir um %s diferente escolhendo "Personalizado".

en: You can create multiple footers, and assign each to different areas of your site.
pt-BR: Você pode criar vários rodapés e atribuir cada um a diferentes áreas do seu site.

en: You can create multiple headers, and assign each to different areas of your site.
pt-BR: Você pode criar vários cabeçalhos e atribuir cada um a diferentes áreas do seu site.

en: You can create multiple products archive templates, and assign each to different categories of products. This gives you the freedom to customize the appearance for each type of product being shown.
pt-BR: Você pode criar vários modelos de arquivo de produtos e atribuir cada um a diferentes categorias de produtos. Isso lhe dá a liberdade de personalizar a aparência de cada tipo de produto exibido.

en: You can create multiple single page templates, and assign each to different areas of your site.
pt-BR: Você pode criar vários modelos de página única e atribuir cada um a diferentes áreas do seu site.

en: You can create multiple single post templates, and assign each to a different category.
pt-BR: Você pode criar vários modelos de postagem únicos e atribuir cada um a uma categoria diferente.

en: You can create multiple single product templates, and assign each to different types of products, enabling a custom design for each group of similar products.
pt-BR: Você pode criar vários modelos de produtos únicos e atribuir cada um a diferentes tipos de produtos, permitindo um design personalizado para cada grupo de produtos semelhantes.

en: You can customize the message if there are no results for the search term.
pt-BR: Você pode personalizar a mensagem se não houver resultados para o termo de pesquisa.

en: You can easily control the layout and design of the Search Results page with the Search Results template, which is simply a special archive template just for displaying search results.
pt-BR: Você pode controlar facilmente o layout e o design da página Resultados da pesquisa com o modelo Resultados da pesquisa, que é simplesmente um modelo de arquivo especial apenas para exibir os resultados da pesquisa.

note: %d: The number of allowed files.
en: You can upload only %d file. | You can upload up to %d files.
pt-BR[0]: Você pode carregar apenas o arquivo %d.
pt-BR[1]: Você pode carregar até %d arquivos.

en: You have not entered a valid secret key for this environment, Please add a valid secret key
pt-BR: Você não inseriu uma chave secreta válida para este ambiente, adicione uma chave secreta válida

en: You Haven’t Saved Templates Yet.
pt-BR: Você ainda não salvou os modelos.

en: You may also like...
pt-BR: Você pode gostar...

en: You may be interested in...
pt-BR: Você pode estar interessado...

note: 1: Widget name, 2: Template name.
en: You must include the %1$s Widget in your template (%2$s), in order for Elementor to work on this page.
pt-BR: Você deve incluir o widget %1$s em seu modelo (%2$s), para que o Elementor funcione nesta página.

en: You need an active Elementor Pro license
pt-BR: Você precisa de uma licença Elementor Pro ativa

en: You need at least one WooCommerce order to preview the order here.
pt-BR: Você precisa de pelo menos um pedido WooCommerce para visualizar o pedido aqui.

note: %s: Connected user.
en: You're connected as %s.
pt-BR: Você está conectado como %s.

en: You're not using Elementor Pro yet!
pt-BR: Você ainda não está usando o Elementor Pro!

en: Your cart is currently empty.
pt-BR: Seu carrinho está vazio no momento.

en: Your comment is awaiting moderation.
pt-BR: Seu comentário está aguardando moderação.

en: Your Elementor Pro license has expired.
pt-BR: Sua licença Elementor Pro expirou.

note: %s: Renewal discount.
en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get an exclusive, time-limited %s discount.
pt-BR: Sua licença do Elementor Pro está prestes a expirar. Renove agora e ganhe um desconto %s exclusivo e por tempo limitado.

en: Your Elementor Pro license is about to expire. Renew now and get updates, support, Pro widgets & templates for another year.
pt-BR: Sua licença do Elementor Pro está prestes a expirar. Renove agora e obtenha atualizações, suporte, widgets e modelos Pro por mais um ano.

en: Your Elementor Pro license is inactive. To access premium Elementor widgets, templates, support & plugin updates activate your Pro license.
pt-BR: Sua licença Elementor Pro está inativa. Para acessar widgets, modelos, suporte e atualizações de plug-ins premium da Elementor, ative sua licença Pro.

en: Your Fontello, IcoMoon or Fontastic .zip file
pt-BR: Seu arquivo Fontello, IcoMoon ou Fontastic .zip

en: Your Global Widget is locked
pt-BR: Seu widget global está bloqueado

en: Your License Is Inactive
pt-BR: Sua licença está inativa

en: Your license is invalid for this domain. Please check your key again.
pt-BR: Sua licença é inválida para este domínio. Verifique sua chave novamente.

en: Your license is missing. Please check your key again.
pt-BR: Sua licença está faltando. Verifique sua chave novamente.

en: Your License Key
pt-BR: Sua chave de licença

note: %s: Example license key.
en: Your license key should look something like this: %s
pt-BR: Sua chave de licença deve se parecer com isto: %s

note: %s: Days to expire.
en: Your License Will Expire in %s.
pt-BR: Sua licença expirará em %s.

en: Your submission failed because of a server error.
pt-BR: Seu envio falhou devido a um erro no servidor.

en: Your submission failed because of an error.
pt-BR: Seu envio falhou devido a um erro.

en: Your submission failed because the form is invalid.
pt-BR: Seu envio falhou porque o formulário é inválido.

en: Your submission was successful.
pt-BR: Sua submissão foi bem-sucedida.

note: %s: Days left to trial expiration.
en: Your trial expires in %s
pt-BR: Seu teste expira em %s

en: Your trial has expired
pt-BR: Sua avaliação expirou

en: Your trial has expired. Miss your favorite Elementor Pro features?
pt-BR: Seu teste expirou. Perde seus recursos favoritos do Elementor Pro?

en: YouTube or Vimeo link
pt-BR: Link do YouTube ou Vimeo

en: Zoom
pt-BR: Ampliação

en: Zoom Direction
pt-BR: Direção do zoom

en: Zoom In
pt-BR: Mais Zoom

en: Zoom Out
pt-BR: Reduzir o zoom

en: {number} Responses
pt-BR: {número} Respostas
